jak ochronić auto od kradzieży

Te modele aut kradziono najczęściej w 2022 roku. Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą ? Poradnik

Kradzież samochodu to problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Nie tylko jest to stratą materialną, ale także może być źródłem dużej frustracji i stresu. W Polsce z roku na rok dokonuje się coraz więcej kradzieży.

Najczęściej samochody kradnie się w województwach mazowieckim i dolnośląskim. Nie mamy wpływu na to, czy złodziej upatrzy sobie auto – możemy je jednak odpowiednio zabezpieczyć. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swojego pojazdu.

W tym artykule przedstawiam kilka sposobów, jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą.

1. Gdzie, i jakie auta złodzieje kradną najczęściej ? Dolnośląskie w czołówce.

gdzie najczęściej kradnie się samochody w polsce

Według danych dotyczących liczby wyrejestrowań pojazdów z powodu kradzieży, najwięcej takich przypadków odnotowano na terenie trzech województw: Mazowsze, Dolny Śląsk oraz Wielkopolska.

Na Mazowszu doszło do ponad 40% wszystkich kradzieży samochodów w Polsce w 2022 roku, co stanowiło aż 3048 przypadków. W Dolnym Śląsku i Wielkopolsce liczba kradzieży wyniosła odpowiednio 791 i 810, co stanowiło ponad 12% wszystkich kradzieży w Polsce.

Pozostałe województwa odnotowały znacznie mniejszą liczbę kradzieży pojazdów, a najmniej bezpiecznym regionem w tym aspekcie okazała się Opolszczyzna z zaledwie 61 przypadkami kradzieży.

jakie modele samochodów najczęściej kradną w polsce ?

Według statystyk dotyczących kradzieży samochodów w 2022 roku, właściciele pojazdów marki Toyota są najbardziej narażeni na utratę swojego auta, ponieważ było to najczęściej kradzione auto – skradziono je aż 955 razy.

W mniejszym stopniu kradziono samochody marki Audi – 696 razy, a także BMW – 543 razy. Złodzieje skradli także inne popularne marki, takie jak Volkswagen (521 sztuk), Hyundai (461 sztuki), Mercedes (456 sztuk), Renault (404 sztuk), Mitsubishi (295 sztuk), Kia (294 sztuk) i Fiat (255 sztuk).

Można zatem stwierdzić, że Toyota, Audi i BMW były najbardziej pożądanymi markami samochodów dla złodziei w Polsce w 2022 roku.

Jeżeli już dojdzie do kradzieży auta – dowiedz się jak postępować w artykule poniżej :

Skradziono Ci pojazd? Musisz działać szybko. Co zrobić, kiedy ukradną Ci auto ?

2. Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą : Zamki i alarmy

Zamki i alarmy są podstawowymi środkami zabezpieczającymi samochód przed kradzieżą.

Zainstalowanie solidnych zamków jest ważne, aby utrudnić złodziejom dostęp do pojazdu. W tym celu można zastosować różne rodzaje zamków, takie jak elektromechaniczne zamki centralne, zamki zabezpieczające poszczególne drzwi, czy też zamki blokujące pedały hamulca lub sprzęgła.

Warto wybierać zamki, które są trudne do sforsowania, ponieważ złodzieje często korzystają z różnego rodzaju narzędzi, aby otworzyć samochód. Zabezpieczenia mechaniczne, takie jak blokady kierownicy, linki zabezpieczające czy też blokady skrzyni biegów, również stanowią skuteczne rozwiązanie.

Alarm samochodowy jest kolejnym skutecznym zabezpieczeniem, które odstrasza potencjalnych złodziei. Alarm powinien być głośny i wibracyjny, aby przyciągać uwagę osób wokół samochodu oraz zmuszać złodziei do odstąpienia od próby kradzieży. Współczesne systemy alarmowe oferują również dodatkowe funkcje, takie jak powiadomienie właściciela samochodu za pomocą wiadomości SMS lub e-mail w przypadku próby kradzieży.

3. Śledzenie GPS

Śledzenie GPS to kolejny skuteczny sposób na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

Systemy te pozwalają na namierzenie pojazdu za pomocą satelitów GPS, co umożliwia szybkie odnalezienie skradzionego samochodu.
Systemy śledzenia GPS są zwykle instalowane w ukrytych miejscach wewnątrz samochodu i umożliwiają zdalne monitorowanie ruchów pojazdu w czasie rzeczywistym. W przypadku kradzieży, właściciel samochodu może szybko powiadomić policję i przekazać jej informacje o aktualnej lokalizacji pojazdu.

Systemy śledzenia GPS oferują również inne funkcje, takie jak powiadomienie właściciela samochodu w przypadku przekroczenia ustalonych limitów prędkości czy też wykrycia ruchu poza określonym obszarem. Dzięki temu właściciel samochodu może na bieżąco monitorować swoje auto i reagować na wszelkie nieprawidłowości.

Warto jednak pamiętać, że instalacja systemu śledzenia GPS nie gwarantuje 100% ochrony przed kradzieżą. Złodzieje często korzystają z różnego rodzaju narzędzi, aby uniknąć wykrycia i usunąć śledzenie GPS. Dlatego ważne jest, aby stosować również inne środki zabezpieczeń, takie jak solidne zamki czy też alarmy.

Od 07.2022 roku – każde nowe auto będzie miało zainstalowaną tzw „czarną skrzynkę”, która pomóc może w namierzeniu skradzionego samochodu . Artykuł poniżej :

Od 2022r. obowiązkowa czarna skrzynka w nowych samochodach.

4. Parking strzeżony, lub garaż

Parking lub garaż to kolejne ważne elementy zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą.

Staramy się parkować pojazd na miejscach, które są oświetlone i dobrze monitorowane, np. na parkingach strzeżonych lub w garażach podziemnych. Unikajmy miejsc, które są słabo oświetlone i niebezpieczne, takich jak zatłoczone ulice czy niebezpieczne dzielnice miasta. Parkowanie na dobrze oświetlonych i monitorowanych miejscach zapewni nam większą ochronę przed kradzieżą oraz zwiększy szanse na szybkie zauważenie potencjalnych zagrożeń. Na takim parkingu nasz samochód jest pod stałym nadzorem, a w przypadku zdarzenia nieprzewidzianego, np. kradzieży, możemy szybko zareagować, powiadomić służby i w razie potrzeby skorzystać z systemów śledzenia GPS.

W przypadku braku możliwości skorzystania z parkingu strzeżonego, warto pamiętać o dodatkowych sposobach zabezpieczenia samochodu. Dobrym pomysłem jest użycie specjalnych pokrowców na samochód, które zapobiegają otwarciu drzwi lub szyb za pomocą narzędzi, a także chronią przed wandalizmem.

5. Zabezpieczenia mechaniczne

Jednym z popularnych zabezpieczeń mechanicznych jest blokada kierownicy. Jest to urządzenie, które zakłada się na kierownicę samochodu, uniemożliwiając jej obrót. Dzięki temu potencjalny złodziej nie jest w stanie prowadzić samochodu. Innym zabezpieczeniem mechanicznym jest linka zabezpieczająca, która przyczepiona jest do kierownicy samochodu i uniemożliwia jej obrót. Linka ta jest zabezpieczona specjalnym zamkiem, który trudno jest sforsować.


Kolejnym przykładem zabezpieczenia mechanicznego jest blokada skrzyni biegów. Urządzenie to zakłada się na dźwignię zmiany biegów, uniemożliwiając zmianę biegów oraz jazdę samochodem. Blokada ta jest zabezpieczona specjalnym zamkiem, który trudno jest sforsować.

Zabezpieczenia mechaniczne to skuteczny sposób na ochronę samochodu przed kradzieżą, zwłaszcza jeśli ich stosowanie jest połączone z innymi środkami zabezpieczeń, takimi jak alarmy czy systemy śledzenia GPS. Dzięki nim możemy czuć się bezpieczniej, a w razie potrzeby szybciej i łatwiej odzyskać skradziony pojazd.

6. Przemyślany styl życia

Przemyślany styl życia jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa naszego samochodu. Dbanie o kilka prostych zasad może skutecznie zmniejszyć ryzyko kradzieży pojazdu.

Najważniejsze to zawsze zamykać samochód i zabierać ze sobą kluczyki. Nie pozostawiajmy ich w samochodzie, nawet na krótki czas, np. gdy chcemy tylko szybko podejść do sklepu. Warto zawsze sprawdzać, czy drzwi samochodu są zamknięte i kluczyki w naszej kieszeni. To prosta zasada, która może uchronić nas przed kradzieżą samochodu.

O skutkach takiego zaniedbania przekonali się o tym boleśnie policjanci z Oleśnicy 😉 . Ciekawy artykuł poniżej :

Pijany ukradł radiowóz pod Oleśnicą.

Innym ważnym aspektem przemyślanego stylu życia jest unikanie pozostawiania wartościowych przedmiotów w samochodzie, takich jak portfele, komputery czy torebki z pieniędzmi. Takie przedmioty są kuszącą zdobyczą dla złodzieja i mogą skłonić go do włamania się do naszego pojazdu.

7. Dobre ubezpieczenie AC od kradzieży

Dobre ubezpieczenie AC (autocasco) może również stanowić skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu. AC chroni nas przed szkodami wynikającymi z kradzieży pojazdu, a także zniszczenia lub uszkodzenia auta w wyniku włamania.

Warto wybrać ubezpieczenie AC, które zapewni pełne pokrycie kosztów w przypadku kradzieży samochodu. Ubezpieczenie powinno obejmować nie tylko wartość samochodu, ale także dodatkowe koszty, takie jak np. koszty wynajęcia samochodu zastępczego. Dobrze dobrana polisa AC może stanowić cenne zabezpieczenie w przypadku, gdy nasz samochód zostanie skradziony.

Jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze ubezpieczenia AC jest wartość ubezpieczenia. Powinna ona być równa lub zbliżona do wartości rynkowej samochodu, co zapewni nam pełne pokrycie kosztów w przypadku kradzieży lub innych szkód. Warto również sprawdzić, jakie warunki są wymagane, aby otrzymać odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu i jakie dokumenty należy dostarczyć.

Bartłomiej Miśkiewicz

Właściciel: Hakiru- Rejestracja pojazdów i ubezpieczenia we Wrocławiu

Od 2008 zgłębia tajniki wiedzy o rejestracji pojazdów oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. W pracy nastawiony na rozwój, bo zawsze jest coś, co zmotywuje do lektury przepisów prawa i nie pozwoli popaść w rutynę. Na co dzień reprezentuje kierowców w sprawach urzędowych, podpowiada, jaka polisa zapewni bezpieczeństwo jego klientom, odpowiada na pytania czytelników oraz analizuje zmiany na rynku ubezpieczeń. Z wykształcenia filozof, oraz psycholog. W czasie wolnym, zapalony zawodnik sportów sylwetkowych i kalisteniki. Pasjonat języków obcych, oraz rozwoju osobistego w każdej formie.