Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do zarejestrowania zakupionego samochodu na swoje nazwisko. Jednak w pośpiechu codziennej pracy możesz zapomnieć o tej formalności. Co teraz? Czy zapominalscy kierowcy zostaną ukarani za brak rejestracji pojazdu? Jeśli tak, ile to kosztuje? Jak odwołać się od grzywny?
1. Kara za niezarejestrowany samochód. Kiedy jest nakładana jest na kierowcę?
Właściciele zakupionych pojazdów, zarówno nowych, jak i używanych, są zobowiązani do zarejestrowania się we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Są oni zobowiązani do zgłoszenia kupna lub sprzedaży samochodu w ciągu 30 dni.
Art. 78 Ust. 2 ustawy Prawa o ruchu drogowym stanowi:
Właściciel zarejestrowanego pojazdu jest obowiązany zawiadomić starostę w terminie 30 dni o:
1) kupnie lub sprzedaży pojazdu
2) Zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym.
Zgłoszenia dotyczą nie tylko zakupów, ale także sprzedaży samochodów i zmian ważnych informacji, takich jak dane nowego właściciela, który dziedziczy pojazd, otrzymuje go w prezencie lub w inny sposób, np w drodze zakupu. Również wszelkie zmiany w konstrukcji pojazdu takie jak montaż instalacji LPG, hak holowniczy lub inne elementy mające wpływ na stan pojazdu należy zgłaszać do Wydziału Komunikacji.
Wielu kierowców zapomina o tym fakcie, a to może być przyczyną przykrych niespodzianek w postaci mandatów za nieprzerejestrowane pojazdy. Przez długi czas nie było kar za spóźnienia, ale brak rejestracji samochodu stał się podstawą ukarania kierowcy w dniu 01.01.2020.
Za wprowadzenie takich przepisów odpowiada Ministerstwo Środowiska, które przygotowało projekt nowelizacji. Zawiera przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym dotyczy szerokiego grona posiadaczy samochodów. Kary pieniężne mogą zostać nałożone zarówno na osoby fizyczne, jak i firmy. Nie zgłoszono zmian mających wpływ na dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym,
2. Jakie kary grożą za brak rejestracji samochodu ?
Zgodnie z nowelizacją Prawa o Ruchu Drogowym, osobie, która przywozi samochód bez rejestracji, grozi mandat od 200 do 1000 zł
W Polsce, samochody zakupione na polskim rynku wtórnym z innego kraju UE lub nie muszą być przerejestrowywane. Do niedawna zasada ta budziła poważny sprzeciw ze strony indywidualnych sprzedawców i dealerów samochodów używanych. Zostały one jednak oddalone rozporządzeniem Rady UE nr 1175.
W odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury stwierdziło, że nie ma przeszkód, aby dealerzy samochodowi sprzedawali samochody w ciągu 30 dni od sprowadzenia ich z innych krajów bez wymaganej rejestracji. W takim przypadku rejestracja pojazdu będzie obowiązkiem osoby, która kupiła pojazd.
Kierowcy decydujący się na zakup nowego auta z salonu mogą liczyć na pewną wygodę. Dealerzy mogą teraz w imieniu klientów dokonywać formalności, w tym rejestrować pojazdy, po podpisaniu przez nich specjalnego upoważnienia. W ten sposób rejestracja na pewno zostanie dokonana w ciągu ustawowych 30 dni. Więcej na temat zgłoszenia nabycia i zbycia znajdziesz w artykule poniżej :
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ :
3. Jak uniknąć grzywny za niezarejestrowanie samochodu w terminie, czy to możliwe?
Kary za niezarejestrowane w terminie samochody w prawie drogowym budzą wiele wątpliwości. Szczególnie kontrowersyjny jest fakt, że każdy starosta ma pełną swobodę w ustalaniu wysokości kary. W tej sprawie wielu kierowców odwołało się od decyzji o ukaraniu grzywną w wysokości ponad 200 zł.
Jak odwołać się od grzywny? Jeśli otrzymałeś mandat za niezarejestrowanie samochodu w określonym terminie, możesz odwołać się od tej decyzji. Procedura jest następująca: Najpierw należy udać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i złożyć pisemne odwołanie od nałożonej kary. Jeśli Twoje odwołanie nie powiedzie się, pozostaje Ci tylko skierowanie sprawy do sądu, tj. do Sądu Administracyjnego. Jest to jednak droga długa i kosztowna, dlatego wielu kierowców z niej rezygnuje.
Niestety w tym chili nie ma innego sposobu na uniknięcie kar za nierejestrowanie auta na czas, jak działać szybko i w ustawowym terminie zgłosić się do wydziału ruchu drogowego.
Zdaniem ekspertów brak wytycznych dotyczących wysokości kar i obawy przed czasochłonnym procesem odwoławczym mogą (ale niekoniecznie muszą) sprawić, że przepis pozostanie w mocy.
Chociaż istnieje możliwość odwołania się od kary za spóźnioną rejestrację, w praktyce jest ona rzadko stosowana. Wielu kierowców uważa, że zapłacenie grzywny będzie szybsze i tańsze niż wplątanie się w proces sądowy, który mógłby zostać wydany przeciwko nim.
4. Podsumowanie artykułu.
W związku z pandemią Covid-19 czas na rejestrację pojazdu został wydłużony do 180 dni. Od 2022 roku termin wrócił do ustawowych 30 dni. Wielu kierowców nie zdaje sobie z tego sprawy, że choćby jednodniowe przekroczenie obowiązkowego terminu naraża ich na grzywnę prezydenta, lub starosty. Ponadto ma on swobodę określenia wysokości grzywny bez uzasadnienia swojej decyzji. Z tego powodu warto znać wszystkie najważniejsze terminy i trzymać się ich, aby wiedzieć, co nam grozi za brak przerejestrowania naszego samochodu w terminie.
Nasz krótki poradnik powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, jakie mogą spotkać kierowców za spóźnioną rejestrację zakupionego pojazdu.
Pamiętaj też, że ubezpieczenie jest tak samo ważne jak rejestracja pojazdu. (A nawet ważniejsze, ponieważ kary za brak ciągłości liczy się w tysiącach) Link do artykułu poniżej:
Wzrosła opłata za brak ważnego ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami ubezpieczeń Zadzwoń do nas, a już w kilka minut wyliczymy składkę OC za Twój samochód. Możesz także wybrać inne polisy, takie jak AC lub NNW, dzięki czemu możesz chronić swój samochód i jego pasażerów w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.
