pojemność silnika a oc

Czy pojemność silnika ma wpływ na wysokość składki OC ?

Czy pojemność silnika wpływa na wysokość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Jak się okazuje, nie jest to najważniejszy wymiernik, jednak ma to pewny wpływ na wysokość składki . W pierwszej połowie 2022 roku właściciele pojazdów o dużej pojemności nabyli o 64% więcej OC niż posiadacze modeli o najmniejszej pojemności skokowej. Sprawdziłem ceny ubezpieczenia OC i wziąłem pod uwagę pojemność silnika wybranej grupy pojazdów i ich wpływ na wysokość składki ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

1. Jak ustalana jest składka na ubezpieczenie OC?

Firmy ubezpieczeniowe starają się jak najdokładniej ocenić ryzyko związane z ubezpieczeniem danego samochodu. Uwzględniają więc nie tylko informacje o kierowcy (m.in. jego wiek, historię ubezpieczenia, okres posiadania prawa jazdy), ale także obszar, przez który będzie przejeżdżał (statystyka wypadków) oraz informacje o pojeździe. W tym drugim przypadku liczy się przede wszystkim to, ile szkód zostanie wyrządzonych w przypadku kolizji lub wypadku.


Generalnie za samochód o dużej masie własnej, z silnikiem o dużej pojemności i zazwyczaj sportowy model, który możne osiągnąć dużą maksymalną prędkość – składka wyniesie więcej.. Powód jest prosty. Im większy lub szybszy samochód, tym statystycznie większe ryzyko kolizji

2. Jaką kwotę OC płacimy za pojemność silnika?

Korzystając z naszej porównywarki OC przeliczyłem ceny ubezpieczeń dla kierowców modelowych, przypisując im ten sam model w każdej kalkulacji, ale z różnymi pojemnościami silnika. Okazuje się, że towarzystwa ubezpieczeniowe są skłonne podnieść cenę ubezpieczenia OC z kilkudziesięciu do kilkuset złotych przy większych silnikach.

Najpierw sprawdziłem ofertę dla 45-letniego kierowcy z Wrocławia, który ma Opla Corsę z 2005 roku z 1-litrowym silnikiem benzynowym (mężczyzna ubezpieczył auto po raz pierwszy od co najmniej 10 lat). OC i nie doszło w tym okresie do kolizji).

pojemnośc silnika a składka oc

Podsumowując : 

Średnia cena OC zależy od pojemności silnika. W pierwszym półroczu 2022 r. właściciele samochodów najwięcej płacili na polisy OC, aż 64% z Silniki o pojemności powyżej 5,0 litrów (średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu to 685 zł). Właściciele z silnikami poniżej 1,0 mają do zapłacenia najmniejszą kwotę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

3. Duża moc, mała pojemność silnika – czy można zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC?

Jakie znaczenie ma moc silnika przy ocenie ryzyka? W końcu liczka koni mechanicznych nie musi iść w parze z pojemnością. W szczególności najnowsza generacja samochodów sportowych prezentuje się wyjątkowo dobrze pomimo małej pojemności silnika.

Sprawdziłem więc, ile ten sam kierowca zapłaciłby za polisę OC posiadając VW Golfa, przy zmianie parametrów pojazdu. Dla celów obliczeniowych zmieniliśmy tylko pojemność i moc silnika w tabeli. Wnioski nasuwają się same 🙂

4. Polisa OC i pojemność silnika. Jak mądrze wybrać samochód i zapłacić mniej za ubezpieczenie?

Samochód o dużej pojemności silnika i wysokich osiągach ma wiele zalet i zawsze będzie cieszył się popularnością. Błędem byłoby więc sugerować, aby wszyscy kierowcy przesiadali się na małe samochody miejskie. Osoby te znajdą najtańsze ubezpieczenie OC, porównując oferty z największej grupy ubezpieczycieli.

Zachęcam do korzystania z naszej oferty ubezpieczeń, Oferuję naszym klientom ubezpieczenia z ponad 24 firm.

Jednak niektórzy kierowcy posiadają mocny samochód lub zamierzają go kupić, mimo że nie mają, lub nawet nie mają możliwości sprawdzenia go na co dzień. Dotyczy to przede wszystkim osób poruszających się samochodami po mieście.Stała krótka droga z domu do pracy lub po prostu na zakupy. Jeśli chcą zaoszczędzić pieniądze, dobrym rozwiązaniem jest porzucenie samochodu z większym silnikiem.

Nie zalecamy posiadania mocnych aut, przede wszystkim we wczesnej fazie ubezpieczenia kierowca otrzymuje jedynie zniżkę za bezszkodową jazdę. Po kilku latach nic nie mogło go powstrzymać przed zmianą auta, nawet o sportowym zacięciu.

Poniżej przedstawiam tabelę, przedstawiającą różnice w wysokości składek w aspekcie posiadanych zniżek :

5. Gdzie właściciele pojazdów o dużej pojemności mogą uzyskać tańsze ubezpieczenie OC?

Na rynku ubezpieczeń OC jest wiele firm, a każda firma ma własną politykę cenową. Dlatego zawsze warto szukać najlepszego dla nas towarzystwa ubezpieczeniowego, które nie uwzględnia w wycenie dużej pojemności silnika naszego samochodu, ale skupiaja się na pozytywnej ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

 

Warto pamiętać, że jeśli młody kierowca nie porównuje ofert z różnych firm i tym samym nie wybierze najtańszej polisy na rynku, może stracić nawet kilkaset złotych. W przypadku starszych i bardziej doświadczonych kierowców zalecenia cenowe poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się nieznacznie, ale nie oznacza to, że nie powinni oni szukać najtańszego ubezpieczenia OC.

Podsumowując:

  • Każda firma ubezpieczeniowa bierze pod uwagę pojemność silnika przy obliczaniu składek na ubezpieczenie OC. Im wyższa pojemność, tym droższe może być obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu. Pamiętajmy jednak nie jest to ostateczne kryterium.
  • Niektórzy ubezpieczyciele biorą również pod uwagę moc silnika, ale dla większości nie jest ona tak ważna jak pojemność.  • Jeśli Twój samochód ma mocniejszy silnik, sprawdź oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Istnieje duża szansa, że ​​znajdziesz firmę, która nie weźmie tego pod uwagę przy wycenie składki.  • Jesteś młodym kierowcą i rozważasz zakup samochodu z mocnym silnikiem? Możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu, jeśli wybierzesz model o mniejszej pojemności, ale większej mocy.