kary za brak ubezpieczenia OC tło

Kara za brak ubezpieczenia OC

Mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w 2021 r. będą wyższe o około 10 procent niż w poprzednich latach. Przyczyną tego wzrostu jest wzrost płacy minimalnej.

Ile zapłacimy w bieżącym roku? Sporo, bo nawet 5600 zł.


Zgodnie z uchwałą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynagrodzenie minimalne zwiększyło się z 2600 do 2800 zł. Niestety oznacza to również, że zwiększeniu ulegnie opłata za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego.


Mandat za nie posiadanie tego obowiązkowego ubezpieczenia jest powiązana ściśle z wynagrodzeniem minimalnym. W aspekcie pojazdów osobowych wynosi – dwieście procent minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku jednośladów – 30 procent najniższej wypłaty. Poniżej stworzyliśmy szczegółową rozpiskę. W nawiasach znajdują się wartości z ubiegłego roku.

Coraz wyższe mandaty nie zniechęcają właścicieli pojazdów od poruszania się bez ważnego ubezpieczenia OC. W 2020 r. UFG ukarał 125 992 kierowców. Analitycy twierdzą, że to duża ilość, szczególnie jeśli uwzględnimy znaczącą skuteczność odnajdywania nieubezpieczonych pojazdów.

Natomiast liczby uwzględniające I kwartał roku 2021 (ponad 40 090 wysłane wezwania do zapłaty) bez wątpienia nie zapowiada się pozytywnie w aspekcie całego bieżącego roku. „Możliwe, że nieskuteczność dzisiejszego systemu skłoni ustawodawcę do zastosowania alternatywnych rozwiązań” – wypowiada się Mariusz Pawęzowski, urzędnik wrocławskiego Wydziału Komunikacji.

Bartłomiej Miśkiewicz

Właściciel: Hakiru- Rejestracja pojazdów i ubezpieczenia we Wrocławiu

Od 2008 zgłębia tajniki wiedzy o rejestracji pojazdów oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. W pracy nastawiony na budowanie relacji oraz rozwój, bo zawsze jest coś, co zmotywuje do lektury przepisów prawa i nie pozwoli popaść w rutynę. Na co dzień reprezentuje kierowców w sprawach urzędowych, podpowiada jaka polisa zapewni bezpieczeństwo jego klientom. Odpowiada na pytania czytelników oraz analizuje zmiany na rynku ubezpieczeń. Z wykształcenia filozof, oraz psycholog. W czasie wolnym, zapalony zawodnik sportów sylwetkowych i kalisteniki. Pasjonat języków obcych, oraz rozwoju osobistego w każdej formie.