Awarie pojazdu powodujące dalszą podróż pojazdem, mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Jednakże, kiedy wyniknie taka sytuacja, a niesprawny samochód trzeba będzie dostarczyć do mechanika, niejeden użytkownik auta staje przed dylematem, jaki sposób transportu wybrać – holowanie na własną rękę, czy skorzystanie usług auto-lawety? Polacy stają się bogatsi, a auta coraz nowocześniejsze, toteż pierwsze wspomniane rozwiązanie nie jest, już tak częste na polskich drogach. Nadal można zauważyć że metoda ta nie odeszła w całkowite zapomnienie. W poniższym wpisie wskażemy które rozwiązanie wybrać, wskazując zarówno zalety i wady każdego z nich
Holowanie pojazdu – Co na to przepisy?
Kodeks drogowy precyzyjnie określa jak za pomocą innego auta możemy przetransportować niesprawny pojazd. Szczegółowe wytyczne widnieją art. 31 Prawa o ruchu drogowym.
Wspominają one m.in o :
- Prędkości jakiej nie należy przekraczać (30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim)
- Obowiązku posiadania włączonych świateł mijania w aucie , które holuje
- Sposobie przypięcia uniemożliwiającym odłączenie się pojazdów podczas transportu (nie dotyczy motocykli)
- Oznaczeniu auta będącego holowanym trójkątem ostrzegawczym i posiadanie włączonych świateł pozycyjnych przy ograniczonej widoczności
- Sprawności poszczególnych układów hamulcowych (jednego przy holowaniu „na sztywno” , dwóch układów przy holowaniu „luźnym”)
- Zachowania właściwego odstępu między pojazdami (nie więcej niż 3 m w przypadku holowania „na sztywno” oraz od 4 do 6 m przy holowaniu „luźnym”)
Te liczne obostrzenia wymagane od kierowców obydwu pojazdów powinny zagwarantować, iż transport pojazdu do warsztatu nie będzie powodował niebezpieczeństwa dla innych uczestników jezdni.
Przepisy wytyczają również, w jakich sytuacjach zabrania się holowania pojazdu, m.in:
- Na autostradzie
- W sytuacji kiedy układ kierowniczy, lub hamulcowy jest niesprawny.
- W sytuacji awarii silnika wpływającej bezpośrednio na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu( np wycieki oleju, płynów)
Miejmy na uwadze również, że posiadając pojazd z automatyczną skrzynią biegów lub silnika hybrydowego , takie holowanie może okazać się niemożliwe, lub niebezpieczne dla kondycji naszego pojazdu, rozsądnie jest nie podejmować się holowania takiego pojazdu we własnym zakresie.
Dla tak pozornie prozaicznej czynności występuje wiele przeciwwskazań . W jakich sytuacjach zatem holowanie jest dobrym rozwiązaniem? Z powodu mnogości sytuacji na drodze, bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej rady, Holowanie wydaje się, słuszne i bezpieczne właściwie do przemieszczania uszkodzonych pojazdów jedynie na krótkich odcinkach. W takim wypadku najprawdopodobniej skorzystają z niego w większości kierowcy nieposiadający ochrony Assistance.
Pomoc fachowców – Auto-laweta
Argumentów przemawiających od odejścia z rozwiązania holowania na własną rękę na polskich drogach z pewnością jest sporo. Wyszczególnić możemy tutaj duży wzrost popularności pojazdów z automatyczną skrzynią biegów oraz łatwa dostępność i stosunkowo niskie ceny fachowej obsługi holowania na lawecie. W obecnych czasach naturalną rzeczą jest pomoc drogowa działająca o każdej porze, 24H na dobę, z której usług skorzystać możemy m.in. w ramach ubezpieczenia Assistance. Ten w niektórych towarzystwach sprzedawany jest za przysłowiowe „grosze”, a wersje wypadkową niejednokrotnie dostaniemy gratis do polisy OC.
Aby ubezpieczenie Assistance spełniało nasze oczekiwania, niezbędne będzie jednak zweryfikowanie już na etapie kalkulacji ubezpieczenia warunków świadczenia usług.
Zwróćmy uwagę na zakres oraz limit kilometrów holowania auto-lawetą. Jeśli przewidujemy wyjazd naszym autem poza granice kraju, należy upewnić się, że pomoc assistance przysługuje również tam. Warto też skorzystać z opcji samochodu zastępczego i usług tłumacza, przy wyborze ubezpieczenia, dzięki czemu bezproblemowo załatwimy formalności związane z transportem pojazdu Skorzystanie z takiego wariantu jest bezproblemowe , a zazwyczaj oczekiwanie na transport naszego auta nie trwa długo.
Niejednokrotnie firmy świadczące usługi holowania zapewniają także naprawienie niewielkich usterek na miejscu, bez konieczności transportu pojazdu. Przewoźnicy są zaopatrzeni również w odpowiednie narzędzia oraz umiejętności zapewniające możliwość transportu aut z automatycznymi skrzyniami biegów.
Kolejną zaletą skorzystania z auto-lawety jest fakt, iż nie musimy oznakowywać uszkodzonego auta, oraz przebywać w jego wnętrzu w trakcie transportu. Wszystkimi aspektami zajmują się pracownicy przedsiębiorstwa , które nas obsługuje. Nie ma dla nas różnicy czy musimy przemieszczać się po autostradzie, ponieważ takiego typu transportu nie obowiązuje zakaz poruszania się po niej, o którym wspomnieliśmy w przypadku holowania tradycyjnego.
Bezpieczeństwo i cena poszczególnych rozwiązań
Niezależnie od powodu powstania awarii, każdemu kierowcy zależy na tym, aby nie dopuścić do dalszego uszkodzenia swojego auta , szczególnie podczas transportu do mechanika, który usunie źródło problemu. W trakcie holowania „na linę” bezpieczeństwo podróży zależy od zaangażowanych w nie kierowców – zarówno auta holującego, jak i holowanego– ich umiejętności, znajomości przepisów oraz odpowiednich reakcji na trasie przejazdu. Niestety niedoświadczeni posiadacze pojazdów łatwo mogą zapomnieć o jednym z istotnych elementów, co w sytuacji kontroli drogowej narazi nas jeszcze na dodatkowe koszty w mandatu Korzystając z usług proponowanych przez firmy świadczące autopomoc, wszelkie niezbędne czynności wykonywane są przez pracownika firmy, a cała odpowiedzialność prawna związana z transportem, przechodzi na nią.Ponadto ubezpieczenie chroni również pojazd będący w transporcie, zatem narażamy się więc na ryzyko dodatkowych uszkodzeń.
Jeśli jednak mówimy o kosztach , najtańszą metoda wydaje się oczywiście holowanie „na linę” z pomocą użytkownika innego pojazdu. Właściwie dokonane jest darmowe lub związane z minimalnym kosztem. Najdroższym rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie usług firmy bez posiadania assistance.
Jednakże w przypadku powstania uszkodzeń podczas działań bez ubezpieczenia, tj. holowanie, lub skorzystanie z auto-lawety na własną rękę, towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania związanego z dodatkową naprawą uszkodzeń wynikłych podczas transportu , a jeśli uszkodzeniu ulegnie silnik, lub skrzynia biegów, koszty takie mogą być naprawdę spore.
Optymalnym rozwiązaniem pomiędzy niską ceną a bezpieczeństwem jest zatem wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia Assistance pokrywającego koszty właściwej pomocy, co z reguły dość niewiele podwyższa koszty ubezpieczenia naszego pojazdu.