bezterminowe prawo jazdy - już nieaktualne, tło

Bezterminowe prawo jazdy – już nieaktualne

Bezterminowe prawo jazdy to już przeszłość. Wiemy, że ten temat budzi wiele wątpliwości. Dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez was pytania.

W Polsce nie ma już bezterminowych praw jazdy. Przez jaki termin ważne jest aktualne prawo jazdy?

Od 2021 W Polsce nie przyznaje się już bezterminowych uprawnień praw jazdy. Wszelkie uprawnienia prawa jazdy są terminowe. Obecnie najdłuższy czas, przez który aktualne jest prawo jazdy wynosi 15 lat.  W przypadku stwierdzenia podczas badania problemów ze zdrowiem termin ważności prawa jazdy może być krótszy – uprawnienie będzie ważne dokładnie tyle, na ile dostaliśmy dokument do kierowania pojazdami.

Dla przykładu : Ze względu na problemy z widzeniem przyznano mi uprawnienia prawa jazdy na 10 lat, oznacza to, że po tym okresie od dokonania badania będę musiał kolejny raz iść na badanie, a także dokonać wymiany samego dokumentu.

 

Co zatem z obecnym bezterminowym prawem jazdy? Czy należy je wymienić?

Każdy kierowca , posiadający bezterminowe prawo jazdy zobowiązany będzie je wymienić. Związane jest to z wprowadzeniem nowego szablonu prawa jazdy. Ustawa ta dotyczyć będzie każdego polskiego kierowcę.

Kiedy należy dokonać wymiany obecnego bezterminowego prawa jazdy? Nie szybko. Uprawnieni do kierowania pojazdami z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się pójść do wydziału komunikacji najszybciej w 2028 roku. Ostateczny czas wymiany bezterminowego prawa jazdy to 2033 rok. Zaktualizowane dokumenty wydawane są z 15-letnim terminem ważności. co stwierdza, że żaden kierowca nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy.

Wstępny projekt mówi, że uprawnienia do kierowania pojazdami posiadać będziemy bezterminowo, po upłynięciu max 15-letniego okresu należy wymienić jedynie sam dokument prawa jazdy. Przy wymianie nie trzeba będzie również iść na badania.

Ile obecnie wynosi opłata za wymianę prawa jazdy w 2021? Nieco ponad 100 zł. Chyba że niezbędne są badania lekarskie

Obecnie wymiana dokumentu prawa jazdy kosztuje 100,50 zł, Do druku, który składamy w wydziale komunikacji musimy jeszcze dostarczyć aktualne zdjęcie.

Jeżeli przy wymianie uprawnień do prowadzenia pojazdów musicie dokonać badania lekarskiego, to do listy kosztów należy jeszcze dodać opłatę za wizytę u lekarza. Wynosi one równe 200 zł. Od 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło standardową cenę badania kierowców na tym pułapie

Czy każdy kierowca musi odbywać badanie przy wymianie prawa jazdy?

Odpowiedź brzmi : Nie. Jeżeli wydano nam bezterminowe uprawnienia do kierowania pojazdami, to przy wymienianiu tego dokumentu nie musimy iść jeszcze raz na badania.

Badanie jest obligatoryjne jest jedynie dla kierowców, którzy otrzymały terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na uszczerbek na zdrowie zdrowotne. Na czym polega takie badanie lekarskie? Specjalista bada podstawowe parametry, jak ciśnienie, wzrok, zmierzy cukier, osłucha nas, zadaje kilka pytań i każe wypełnić formularz, w którym odpowiadamy na pytania m.in. o problemach z uzależnieniami, dotkliwych wypadkach czy problemach psychicznych.

Jeśli już należy wymienić prawo jazdy z powodu upłynięcia czasu jego ważności. Co należy mieć ze sobą?

  • Wniosek o wydanie prawa jazdy (do dostania w urzędzie, lub ściągnięcia TUTAJ )

  • Kolorową, aktualną fotografię o wymiarach 35×45 mm

  • Kserokopię prawa jazdy – jeśli jesteś w jego posiadaniu

  • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy oraz opłaty ewidencyjnej  – Płatne przelewem, lub przy okienku w urzędzie

  • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk  – Podpisywane w urzędzie

  • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami – Podpisywane w urzędzie