Rejestracja pojazdu w 2023 – Kompletny przewodnik

Przepisy mają do to do siebie, że lubią się zmieniać. A Ty zamiast cieszyć się kupnem pierwszego w życiu lub używanego samochodu, motocyklu czy innego pojazdu, głowisz się pewnie teraz, co dalej?

Ot tak, na drogę nowym nabytkiem nie wyjedziesz. Wiesz o tym zapewne doskonale. Ale jakie zakręty czekają na Ciebie np. przy rejestracji pojazdu kupionego w Polsce? Z tego artykułu dowiesz się o wiele więcej.

A dokładniej:

No to po kolei.

Na początek zapamiętaj, że:

Na załatwienie wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu lub innego pojazdu masz 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. I jeszcze jedno, po zakupie samochodu używanego, zarejestrowanego wcześniej w Polsce, możesz – od 31 stycznia 2022 r. – zachować jego dotychczasowe tablice rejestracyjne.

Wystarczy złożyć w urzędzie wniosek w tej sprawie i dzięki temu nie poniesiesz kosztów związanych ze zmianą tablic. A wszystko to na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Gdzie zarejestrować samochód lub inny pojazd?

Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz, czyli miejsca stałego pobytu. Wniosek o rejestrację samochodu, motocykla czy innego pojazdu należy złożyć do starosty w miejscu swojego zamieszkania. W miastach na prawie powiatu wnioski składa się w urzędzie miasta. A dokładniej w wydziale komunikacji, wydziale spraw obywatelskich etc. Wiem, brzmi skomplikowanie, ale zaraz wyjaśnię Ci, o co chodzi.

Przykład I

Ania mieszka na co dzień we Wrocławiu (to miejsce jej stałego pobytu), ale zameldowana jest np. w Bolesławcu. Właśnie kupiła samochód. Wniosek o jego rejestrację (i inne dokumenty) powinna złożyć w Urzędzie Miasta Wrocław w Dziale Rejestracji Pojazdów. Adres UM Wrocław i jego oddziałów poniżej:

 • ul. Gabrieli Zapolskiej 4,
 • plac Nowy Targ 1-8,
 • plac Marcina Kromera 44.

Przykład II

Ania mieszka na terenie powiatu wrocławskiego, czyli poza samym Wrocławiem, np. w Radwanicach. Gdzie ma zarejestrować kupiony właśnie samochód? W Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, który mieści się przy ul. Tadeusza Kościuszki 131.

No dobra, wiesz już, gdzie się udać i to, że na rejestrację masz 30 dni. Ale co jeśli z przyczyn losowych (choroba, podróż itd.) do urzędu samodzielnie nie będziesz mógł/mogła dotrzeć? Spokojnie. Na szczęście jest na to sposób. Bo? Bo możesz udzielić osobie trzeciej pełnomocnictwa. Tym między innymi się zajmuję.

Chcesz dowiedzieć się jak pomagam swoim Klientom?

Rejestracja pojazdu a zameldowanie?

Przepisy mówią wyraźnie, że samochód powinien być zarejestrowany tam, gdzie mieszkamy na co dzień (żyjemy, pracujemy, mamy stałe miejsce pobytu). Tu znów posłużmy się przykładem.

Przykład

Marek pracuje od roku we Wrocławiu. Tu też wynajmuje mieszkanie. Zameldowany jest jednak w Warszawie. Niedawno kupił samochód i postanowił zarejestrować go w stolicy Dolnego Śląska. By to zrobić, w Urzędzie Miasta Wrocław musi złożyć oświadczenie, że to właśnie tu mieści się jego tzw. „centrum życiowe”.

Warto dodać, że za fałszywe zeznanie w tej sprawie grozi odpowiedzialność karna. Pamiętaj o tym. Masz też możliwość zarejestrować pojazd w miejscu zameldowania. W tym przypadku nie musisz składać żadnego oświadczenia.

Kto i w jakich okolicznościach może zarejestrować samochód na firmę?

Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz firmę i to właśnie na nią chcesz zarejestrować zakupiony samochód czy inny pojazd? Możesz to zrobić, o ile działasz jako jedna ze spółek posiadających osobowość prawną – np. spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą albo jesteś wspólnikiem spółki cywilnej musisz zarejestrować pojazd na siebie.

Ważne jest to, że samochód firmowy (dot. spółek) musi być zarejestrowany w wydziale komunikacji w mieście, gdzie znajduje się siedziba firmy. Skontaktuj się ze mną telefonicznie, by dowiedzieć się o wszystkich krokach, które trzeba podjąć, żeby bezstresowo przejść przez urzędniczy proces rejestracji samochodu.

Jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji pojazdu?

Rejestracja nowego pojazdu

Właśnie kupiłeś/-aś samochód w salonie. Ze swoim nowym nabytkiem możesz go opuścić wyłącznie z tymczasowym zezwoleniem i tymczasową tablicą rejestracyjną. Poruszanie się po drodze bez tych dokumentów jest równoznaczne z łamaniem prawa. Skąd te dokumenty wziąć? Dostaniesz je w salonie, w którym dokonujesz zakupu.

A co trzeba zrobić, żeby zarejestrować nowy pojazd zakupiony w Polsce?

Udaj się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego i złożyć tam następujące dokumenty:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (należy podać numer identyfikacyjny pojazdu, model, markę i typ, rok produkcji itp.). Do pobrania tutaj;
 • oryginał faktury zakupu lub inny dowód własności pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży;
 • świadectwo zgodności (WE) wystawiane przez producenta – (wzór tutaj);
 • oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu. Powinieneś/powinnaś je otrzymać podczas zakupu od producenta lub dealera (wzór tutaj);
 • dowód osobisty (do wglądu).
 • potwierdzenie wniesienia opłat wymaganych do rejestracji pojazdu 

160 zł – opłata rejestracyjna + 1,5 zł opłata ewidencyjna – w przypadku zmiany tablic 

W przypadku nowych pojazdów sprowadzanych

 W urzędzie należy złożyć:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (należy podać numer identyfikacyjny pojazdu, model, markę i typ, rok produkcji itp.). Do pobrania tutaj;
 • oryginał faktury zakupu lub inny dowód własności pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży;
 • świadectwo zgodności (WE) – (wzór tutaj);
 • oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji. Powinieneś/powinnaś je otrzymać podczas zakupu od producenta lub dealera (wzór tutaj);
 • potwierdzenie wniesienia opłat wymaganych do rejestracji pojazdu (160 zł – opłata rejestracyjna + 1,5 zł opłata ewidencyjna);
 • dowód osobisty (do wglądu);
 • potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego, wzór tutaj.
Rejestracja pojazdu używanego zarejestrowanego w kraju

Jeżeli kupiłeś/-aś pojazd, który został już wcześniej zarejestrowany w Polsce, wówczas musisz przygotować:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (należy podać numer identyfikacyjny pojazdu, model, markę i typ, rok produkcji itp.). Do pobrania tutaj;
 • oryginał faktury zakupu lub inny dowód własności pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży. Uwaga. Jeżeli pojazd przechodził z rąk do rąk bez rejestracji – należy zachować ciągłość umów w oryginale;
 • dowód rejestracyjny wraz z ważnym badaniem technicznym;
 • ważne ubezpieczenie OC (jeżeli polisa OC poprzedniego właściciela nie wygasła, to możesz z niej skorzystać. jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, sprawdź naszą ofertę;
 • tablice rejestracyjne (do zbycia lub legalizacji, jeśli nie chcesz ich wymienić);
 • dowód osobisty (do wglądu).
 • potwierdzenie wniesienia opłat wymaganych do rejestracji pojazdu

160 zł opłata rejestracyjna + 1,5 zł opłata ewidencyjna, jeżeli tablice ulegają zmianie.

80 zł opłata rejestracyjna + 1,5 zł opłata ewidencyjna – jeśli chcemy zostawić dotychczasowe tablice

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule:

Od 4.09.2022 Rejestracja samochodu we Wrocławiu będzie jeszcze tańsza  – karta pojazdu i naklejka na szybę wycofane !

W przypadku pojazdu używanego, ale importowanego z zagranicy do urzędu musisz dostarczyć:
 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (należy podać numer identyfikacyjny pojazdu, model, markę i typ, rok produkcji itp.). Do pobrania tutaj;
 • badanie techniczne (tzw. pierwsze badanie), wzór + dokument identyfikacyjny pojazdu;
 • oryginał faktury zakupu lub inny dowód własności pojazdu, np. umowę kupna-sprzedaży;
 • tłumaczenia przysięgłe (dotyczy dokumentu zakupu w języku obcym, ewentualnie dodatkowych adnotacji z dowodu rejestracyjnego);
 • zagraniczny dowód rejestracyjny pojazdu (w przypadku Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii oraz Szwecji składa się on z 2 części).

Kliknij, aby zobaczyć wzory zagranicznych dowodów rejestracyjnych : Austria, Belgia, Francja, Holandia, Niemcy I, Niemcy II, Szwecja, Włochy.

 • tablice rejestracyjne (lub oświadczenie stwierdzające ich brak);
 • oświadczenie o dacie importu pojazdu do Polski;
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dokument stwierdzający zwolnienie z podatku akcyzowego. Jeśli zależy Ci na czasie, w trakcie rejestracji możesz podpisać oświadczenie, że dokument ten będzie dostarczony w terminie 30 dni od daty rejestracji warunkowej. Deklaracje AKC-US pobierzesz tutaj, wzór potwierdzenia tutaj;
 • potwierdzenie wniesienia opłat wymaganych do rejestracji pojazdu (160 zł opłata rejestracyjna + 1,50 zł opłata ewidencyjna)
 • dowód osobisty (do wglądu).

Jeżeli pojazd został sprowadzony z poza UE niezbędne będzie również dołączenie odprawy celnej. Co to oznacza? Ano to, że czeka Cię zapłata cła i przetłumaczenie na język polski dowodu rejestracyjnego.

Rejestracja pojazdu. Ile to wszystko kosztuje?

Niezależnie od tego, czy rejestrujesz samochód nowy czy używany w większości przypadków zapłacisz za wszystko 180,50 zł lub 273 zł. Na te kwoty składają się koszty, które musisz ponieść w związku z wydaniem dokumentów (np. dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, nalepek legalizacyjnych), tablicą rejestracyjną oraz opłatą ewidencyjną.

Wysokość opłat za rejestrację samochodu – pojazd zarejestrowany w Polsce ze zmianą tablic, lub sprowadzony z zagranicy
Pozwolenie czasowe, ważne 30 dni
13,50 zł
Dowód rejestracyjny
54,00 zł
Znaki legalizacyjne
12,50 zł
Tablice rejestracyjne
80,00 zł
Opłata ewidencyjna
1,50 zł
Łączna kwota do zapłaty
161,50 zł
Wysokość opłat za rejestrację samochodu – pojazd zarejestrowany w Polsce bez zmiany tablic
Dowód rejestracyjny
54,00 zł
Znaki legalizacyjne
12,50 zł
Pozwolenie czasowe
13,50 zł
Opłata ewidencyjna
1,50 zł
Łączna kwota do zapłaty
81,50 zł

Rejestracja samochodu, motocykla, lub przyczepy a obowiązkowe ubezpieczenie OC

Najpóźniej w dniu dopuszczenia pojazdu do ruchu w Polsce (tzn. rejestracji) należy wykupić polisę OC.

W przypadku pojazdów już zarejestrowanych w kraju zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji może być niemożliwe. Może się też zdarzyć, że z automatu zostaniesz zgłoszony/-a do UFG. Nie martw się. Ofertę na ubezpieczenie w łatwy sposób możesz uzyskać kontaktując się z nami.

kary_za_brak_oc_w_2022
Ile wynosi grzywna za niezarejestrowanie pojazdu w wyznaczonym terminie?

1 stycznia 2020 r. znowelizowana została ustawa Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które nie zgłoszą w ciągu 30 dni w wydziale komunikacji nabycia lub zbycia samochodu, zapłacą karę od 200 zł do 1000 zł.

Ważne!!

Kupiłeś/-aś używany samochód w Polsce. Pamiętaj, że w ciągu 30 dni musisz powiadomić o nabyciu pojazdu urząd (wydział komunikacji). Masz jednak możliwość przerejestrować pojazd w późniejszym terminie. Jeżeli urząd będzie twierdził inaczej, możesz powołać się na wyrok WSA w Szczecinie z 7 maja 2020 roku o sygnaturze akt II SA/Sz 229/20.

Wiedz też, że karani będą także podatnicy, którzy nie złożą w ciągu 30 dni wniosku o wyrejestrowanie samochodu (np. w przypadku kradzieży, kasacji czy sprzedaży za granicę).

Przydatne fakty

Bartłomiej Miśkiewicz

Właściciel: Hakiru- Rejestracja pojazdów i ubezpieczenia we Wrocławiu

Od 2008 zgłębia tajniki wiedzy o rejestracji pojazdów oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. W pracy nastawiony na budowanie relacji oraz rozwój, bo zawsze jest coś, co zmotywuje do lektury przepisów prawa i nie pozwoli popaść w rutynę. Na co dzień reprezentuje kierowców w sprawach urzędowych, podpowiada jaka polisa zapewni bezpieczeństwo jego klientom. Odpowiada na pytania czytelników oraz analizuje zmiany na rynku ubezpieczeń. Z wykształcenia filozof, oraz psycholog. W czasie wolnym, zapalony zawodnik sportów sylwetkowych i kalisteniki. Pasjonat języków obcych, oraz rozwoju osobistego w każdej formie.