czarna skrzynka w aucie

Od 6 lipca 2022 r. obowiązkowa czarna skrzynka w nowym aucie

6 lipca 2022 r. wejdą w życie nowe unijne przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia pojazdów.

Zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej od 6 lipca 2022 roku nowe samochody muszą być wyposażone w czarną skrzynkę. Dotyczy to wszystkich nowych samochodów, które przejdą proces homologacji.

W pojazdach wyprodukowanych przed lipcem i nadal będących w sprzedaży nie trzeba od razu instalować urządzeń rejestrujących. Ale od 2024 taki rejestrator będzie obowiązkowy dla każdego samochodu produkowanego w UE.

Tak zwane czarne skrzynki będą małymi urządzeniami, które są instalowane poza zasięgiem wzroku kierowcy. Nie nagrywają ani obrazu, ani dźwięku.

Podobnie jak czarna skrzynka w lotnictwie, czarna skrzynka zamontowana w pojeździe to nic innego jak rejestrator zbierający dane o parametrach jazdy.

Urządzenie służy do rejestracji m.in. prędkości, zużycia hamulców, monitorowania tempomatu czy pasów bezpieczeństwa.

Rejestracja danych rozpoczyna się 5 sekund przed możliwym wypadkiem, a dane mają pomóc w ustaleniu przyczyny takiego zdarzenia. Organy UE zapowiedziały, że informacje z czarnej skrzynki będą dostępne na żądanie organów ścigania i tylko wtedy.

Obowiązkowa instalacja dodatkowego wyposażenia może wpłynąć na cenę nowego samochodu. Koszt czarnej skrzynki to około 400 zł.

Bartłomiej Miśkiewicz

Właściciel: Hakiru- Rejestracja pojazdów i ubezpieczenia we Wrocławiu

Od 2008 zgłębia tajniki wiedzy o rejestracji pojazdów oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. W pracy nastawiony na budowanie relacji oraz rozwój, bo zawsze jest coś, co zmotywuje do lektury przepisów prawa i nie pozwoli popaść w rutynę. Na co dzień reprezentuje kierowców w sprawach urzędowych, podpowiada jaka polisa zapewni bezpieczeństwo jego klientom. Odpowiada na pytania czytelników oraz analizuje zmiany na rynku ubezpieczeń. Z wykształcenia filozof, oraz psycholog. W czasie wolnym, zapalony zawodnik sportów sylwetkowych i kalisteniki. Pasjonat języków obcych, oraz rozwoju osobistego w każdej formie.