jak ubezpieczyć wynajmowane mieszkanie

Masz mieszkanie do wynajęcia? Zobacz jak możesz je ubezpieczyć

Jak podał portal money.pl, w marcu br. Liczba mieszkań dostępnych do wynajęcia spadła o 60%. W rezultacie popyt na rynku znacznie przewyższył podaż, co przełożyło się na gwałtowny wzrost czynszów, a także znaczną zmienność na rynku najmu.

Decydując się na najem ważne jest określenie warunków najmu – głównie w formie odpowiednio sformułowanej umowy. W mediach krąży wiele historii o nieuczciwych, a nawet rażących niedbałych właścicielach, którzy działają na szkodę gospodarzy. Dzięki dobrze opracowanej umowie, której warunki nie budzą podejrzeń, możesz skuteczniej dochodzić swoich praw, niż gdyby była to bagatela lub ustne porozumienie. Jednak nawet najlepiej napisana dokumentacja nie sprawi, że dochodzenie będzie łatwe i szybkie.

W tym przypadku kluczem dla właścicieli mieszkań będzie dobre ubezpieczenie, które pomoże w uzyskaniu skutecznego wsparcia finansowego w razie problemu bez konieczności angażowania się w wiele czasochłonnych zadań

 

 

Podstawowa ochrona

Ubezpieczenie ścian i elementów stałych to podstawowa ochrona na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, przepięcia. Jeśli mieszkanie jest umeblowane, należy dodatkowo zapewnić ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i kradzieży zwykłej.

Chroń szklane przedmioty przed stłuczeniem

Jednym z najbardziej prawdopodobnych i kosztownych wydarzeń jest niewątpliwie zbicie szklanych elementów wyposażenia. W ramach ubezpieczenia podstawowego np Warta ubezpieczenie obejmuje m.in. szyby, lustra wbudowane w ściany lub szafy, szklane kabiny prysznicowe, blaty ceramiczne lub kamienne oraz naczynia ceramiczne. Za dodatkową opłatą katalog projektów można poszerzyć o dodatkowe pozycje (opcja komfort), w tym szklane obudowy balkonów, loggii czy balustrad oraz szkło w piekarnikach do zabudowy lub kuchenki mikrofalowe, garnki ceramiczne i wiele innych przedmiotów.

Ochrona w nagłych wypadkach

Ten rodzaj ubezpieczenia ułatwia codzienne zarządzanie wynajmowanymi mieszkaniami. Możesz skorzystać z pomocy eksperta w nagłych wypadkach, na przykład hydraulika, gdy musisz wymienić zepsuty wąż w łazience, ślusarza, gdy musisz naprawić zamek po włamaniu lub ślusarza, gdy musisz wymienić zepsuty wąż w łazienka Przy tłuczeniu szkła znajdź szklarza.To bardzo praktyczna pomoc dla kogoś, kto nie ma czasu na porządkowanie lub naprawy w wynajętym mieszkaniu.

Ochrona stałych elementów zniszczonych przez najemcę

W niektórych przypadkach najemcy będą dokonywać wandalizmu, opuszczając wynajmowane mieszkanie, np. niszcząc zabudowane meble lub drzwi wejściowe. Przy wystawianiu polisy ważne jest, aby zaznaczyć opcję „Klient wynajmował nieruchomość”. Ta opcja chroni przed szkodami spowodowanymi naruszeniami przez najemców

(W większości towarzystw limit pakietu świadczeń limit wynosi ok 5 000 zł). W przypadku aktu wandalizmu należy powiadomić policję.

Zabezpieczenie finansowe

W ramach standardowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym ochrona ta obejmuje szkody w mieniu najemcy (najemcy) oraz osób trzecich z winy właściciela apartamentu. Ponadto zalecamy każdemu wynajmującemu mieszkanie, aby rozszerzył zakres ubezpieczenia i dołączył klauzulę odpowiedzialności cywilnej na wypadek, gdyby najemca poniósł szkody w mieniu osób trzecich w związku z użytkowaniem mieszkania. .

Zapobiegaj stratom w wynajmie

Poza podstawowym ubezpieczeniem mieszkania w przypadku najmu warto skorzystać z dodatkowej opcji – ubezpieczenia od utraty czynszu, które zapewnia wynajmującemu zabezpieczenie finansowe do 10 000 zł. W razie wypadku, pożaru lub powodzi, w wyniku których nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania, najemca będzie zwolniony z płacenia czynszu.