Skradziono Ci pojazd ? Działaj szybko ! Gdzie zgłosić kradzież samochodu ?

W ubiegłym roku w Polsce skradziono 8784 samochody, a niektóre z nich nawet zmieniły właściciela w niecały miesiąc… Wybory złodziei były skrajne – albo najpopularniejsze modele, albo te najrzadsze.

Wydaje Ci się, że wypadki, kradzieże i tym podobne nieprzyjemne zdarzenia nie mają z Tobą nic wspólnego – w końcu nigdy ich nie doświadczyłeś. Potem tracisz czujność i kiedy idziesz rano na podjazd i okazuje się, że twojego samochodu nie ma… pierwsza myśl to – ” Gdzie wczoraj zaparkowałem samochód ? ” Potem zaczynasz bić się w pierś, kiedy zdajesz sobie sprawę, co się właściwie dzieje…

1. Zgłoś kradzież na policję.

Jeśli odkryjesz, że Twój samochód został skradziony, natychmiast zgłoś to pod jeden z numerów alarmowych 112 lub 997. Im wcześniej zauważysz, że samochód został skradziony, tym bardziej realna szansa na złapanie sprawcy i odzyskanie skradzionego auta .

Zgłaszając kradzież będziesz potrzebował następujące dane :

  • Marka
  • Model
  • Rok produkcji
  • Kolor
  • Numer rejestracyjny

Funkcjonariusze po krótkiej rozmowie telefonicznej, przybędą na miejsce kradzieży. Przeprowadzą wstępne oględziny i spiszą protokół, wraz z oświadczeniem. W tym momencie bardzo ważne jest, aby funkcjonariusz potwierdził Ci zgłoszenie kradzieży – jest to dokument niezbędny dla Twojego ubezpieczyciela do rozpoczęcia procesu likwidacji.

Pamiętaj, że odszkodowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy wcześniej wykupiłeś dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco). Jeśli masz samochód na kredyt lub leasing, musisz powiadomić o tym swój bank lub leasingodawcę.

2. Co, jeśli samochód zostanie skradziony, gdy jesteś poza domem ?

Jeśli wrócisz z wakacji lub podróży służbowej i zorientujesz się że skradziono Ci samochód, prawdopodobnie już nigdy go nie zobaczysz. Złodzieje samochodów reagują błyskawicznie. Po kradzieży „demonter” potrzebuje zaledwie kilku godzin na rozłożenie samochodu na kawałki. Po tym czasie identyfikacja części staje się prawie niemożliwa.

Szkoda wracać do domu i zastać tak niemiłą niespodziankę , dlatego przed wyjazdem upewnij się, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby uchronić swój samochód przed kradzieżą. Włącz wszystkie zabezpieczenia antywłamaniowe i zaparkuj samochód na zamkniętym terenie, najlepiej w garażu. Jeśli to możliwe, poproś zaufaną osobę, aby pilnowała Twojego pojazdu podczas Twojej nieobecności.

Jeśli Twój samochód został skradziony długo po Twojej nieobecności, nadal masz prawo do odszkodowania. Nawet jeśli do kradzieży doszło na kilka dni przed Twoim powrotem, czas na zgłoszenie kradzieży ubezpieczycielowi będzie liczony od momentu zgłoszenia na policję.

Hakiru - Rejestracja pojazdów, Ubezpieczenia Wrocław

3. Jakie pytania może zadać policja po zgłoszeniu przestępstwa ?

Policja poprosi Cię o okazanie kompletu kluczyków i dokumentów pojazdu. Ich brak może wzbudzić podejrzenia – brak dokumentów i kluczyków oznacza, że ​​pojazd mógł zostać sprzedany, a zgłoszenie przestępstwa jest fałszywe. (Art. 238 : Kto zawiadamia o przestępstwie, lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.)

Kiedy zeznajesz, możesz zostać zapytany, co robiłeś, kiedy doszło do kradzieży?  Czy widziałeś coś, lub kiedykolwiek coś podejrzewałeś?

Niezależnie od tego, czy posiadasz komplet kluczyków i dokumenty pojazdu, policja zapyta, czy doszło do kradzieży, czy też było to fałszywe zgłoszenie w celu wyłudzenia pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej.

4. Zgłoś kradzież do swojego ubezpieczyciela.

Po wykonaniu telefonu alarmowego musimy zgłosić kradzież do naszego ubezpieczyciela. Czas na działanie jest szczególnie ważny. Wielu ubezpieczycieli wymaga zgłoszenia skradzionego pojazdu w ciągu 24 godzin !

Z zaświadczeniem, dowodem rejestracyjnym i wszystkimi kluczykami należy udać się do oddziału firmy ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że możesz otrzymać odszkodowanie za kradzież samochodu tylko wtedy, gdy masz wykupione Auto Casco.

Zgłaszając ubezpieczycielowi kradzież samochodu, zostaniesz poproszony o dostarczenie kompletu kluczyków i dokumentów pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz –  może to być podstawą do niewypłacenia odszkodowania. Niestety każdy ubezpieczyciel będzie starał się to maksymalnie utrudnić, wydłużyć proces wypłaty lub zaniżyć kwotę. W przypadku samochodów premium (które są często kradzione przez złodziei) odszkodowanie nie jest małe, a nikt nie chce płacić , nawet jeśli jest związany umową.

Twoja firma ubezpieczeniowa sprawdzi również, czy samochód został skradziony w wyniku rażącego niedbalstwa (Art. 827 § 1 Kodeksu cywilnego ) m.in. zweryfikuje, czy kluczyki znajdowały się w pojeździe podczas kradzieży, czy drzwi lub okna były zamknięte lub czy uruchomiono urządzenia zabezpieczające. Przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej może również skontaktować się z firmą, która zainstalowała Twoje zabezpieczenie przed kradzieżą, aby upewnić się, że jest prawidłowo zainstalowane.

Towarzystwa ubezpieczeniowe czasami wypierają się odpowiedzialności i odmawiają zapłaty za skradziony samochód, powołując się na brak ustalenia sprawcy i wstrzymanie postępowania.

Pamiętaj, zawsze możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, a w skrajnych przypadkach skorzystać z pomocy prawnika.

5. Zgłoś kradzież pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Jeżeli zgłosiliśmy przestępstwo policji i ubezpieczycielowi, w kolejnym kroku powinniśmy udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania skradzionego samochodu.

Prawo daje na to 30 dni, ale warto to zrobić jak najszybciej. Tu również potrzebny będzie komplet dokumentów, w tym dowód zgłoszenia kradzieży lub zakończenia postępowania oraz odpowiednie oświadczenie składane pod rygorem odpowiedzialności karnej (Z art 233 Kodeksu Karnego) , stanowiące o okolicznościach kradzieży – podpisane przez właściciela pojazdu.

Pamiętajmy, że ze zgłoszeniem w wydziale komunikacji lepiej nie czekać, ponieważ do momentu zgłoszenia samochód prawnie nadal jest w naszym posiadaniu , co nakłada na nas obowiązek płacenia za ubezpieczenie OC.

6. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Wykup dobre AC - czyli o ubezpieczeniu od kradzieży.

Ubezpieczenie od utraty pojazdu i jego części powinno przede wszystkim odpowiadać Twoim potrzebom.

Na przykład, jeśli martwisz się, że Twój samochód zostanie skradziony, rozważ zakup AC mini. Z drugiej strony, jeśli posiadasz drogi nowy samochód, warto rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej od kradzieży z szerszym zakresem ochrony (np. pokrycie utraty wyposażenia samochodu lub bagażu).

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży? Pamiętaj, że wybrany przez Ciebie zakres ochrony ma bezpośredni wpływ na cenę Twojej polisy. Zazwyczaj im więcej zdarzeń jest objętych ubezpieczeniem, tym droższa będzie polisa. Dlatego wybierz produkt, który będziesz mógł w pełni wykorzystać i który zapewni Ci odpowiednią rekompensatę poniesionych strat.

Szukając najlepszej polisy warto zwrócić szczególną uwagę na wartość samochodu podaną w umowie. Z kolei kierowcy zainteresowani ochroną sprzętu transportowego lub bagażu powinni dokładnie przeanalizować warunki ochrony

7. Dlaczego kwota składki AC jest uzależniona od wysokości sumy ubezpieczenia ?

Drogie samochody, które szybko tracą na wartości, dlatego lepiej wykupić dla nich kompleksową ochronę ze stałą kwotą ubezpieczenia. Jeśli zostaną skradzione, firma będzie zobowiązana do zapłaty na podstawie wartości samochodu w dniu podpisania umowy.
Ważne jest również, aby na etapie podpisywania umowy sprawdzić, czy zakres ubezpieczenia firmy ubezpieczeniowej odpowiada wartości Twojego samochodu.


Przykład: Pani Zofia kupiła 6-letnie Volvo sprowadzone z zagranicy za 40 000 zł. zł i ubezpieczyła go w Auto Casco. Sześć miesięcy później samochód został skradziony. Jego właścicielce przyznano odszkodowanie w wysokości 32 000 zł. Za taką kwotę nie kupiłby pojazdu tej samej klasy co skradziony .

Skąd taka kwota wypłaty? Wartość zgłoszonego do ubezpieczenia pojazdu ustalana jest na podstawie katalogów rzeczoznawców (głównie InfoExpert i Eurotax). W ich bazie samochody są uporządkowane na podstawie modelu bazowego i dokonują szacunków na podstawie średniej kwoty sprzedaży. Nie obejmują one jednak dodatkowego wyposażenia itp. Tak jest najprawdopodobniej w przypadku wspomnianego Volvo.


Jego właścicielka powinna sprawdzić wartość samochodu przy podpisywaniu umowy, zgłosić dodatkowe wyposażenie pojazdu i odpowiednio podwyższyć jego wartość (dodatkowe ubezpieczenie).


Jakie jeszcze zapisy w umowie mogą pomniejszyć odszkodowanie po kradzieży auta? Głównie:

  • Zmienna suma ubezpieczenia – wpłacana kwota odpowiada wartości pojazdu w dniu kradzieży, a nie w dniu zawarcia umowy
  • Konsumpcja sumy ubezpieczenia – świadczenia mogą być pomniejszone o wszelkie wcześniej wypłacone świadczenia  • Zainstalowanie dodatkowego wyposażenia po wykupieniu polisy AC – i nie zgłoszenie tego faktu do firmy ubezpieczeniowej.

8. Dlaczego warto sprawdzić warunki ubezpieczenia bagażu ?

Sprawdź warunki ubezpieczenia bagażu od kradzieży, na bagaż podróżny (np. Laptopy, telefon lub sprzęt sportowy) – wystarczy znalezienie klauzuli ochrony bagażu w umowie dotyczącej ubezpieczenia. Co prawda firma ubezpieczeniowe nie zapłaci za kosztowności, takie jak biżuteria i gotówka, które są przewożone np. w walizce skradzionego samochodu. Zwróci Ci jednak koszty zakupu walizki (na zasadach określonych w OWU).


Uwaga! Kupując ubezpieczenie pojazdu od kradzieży, pamiętaj o definicji bagażu. Towarzystwo ubezpieczeniowe może ściśle określić, które przedmioty do niego należą i na jakich warunkach są objęte ubezpieczeniem. Co do zasady firmy ubezpieczeniowe nie ponoszą odpowiedzialności za towar i przewożone towary (np. materiały budowlane, dokumenty klienta). Z definicji nie są bagażem.

9. Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania ?

Do każdej umowy AC towarzystwo ubezpieczeniowe dołącza ogólne warunki ubezpieczenia, które określają okoliczności, w których polisa nie zadziała. Lista takich zdarzeń obejmuje przede wszystkim szkody spowodowane umyślnie lub rażącym niedbalstwem ubezpieczonego, jak na przykład zostawienie kluczyków w stacyjce.

Jeżeli informacje przekazane przez właściciela samochodu nie odpowiadają rzeczywistości (z przyczyn nieznanych ubezpieczycielowi, ponieważ doszło do naruszenia jego obowiązków informacyjnych).

Innym częstym zwolnieniem z odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku kradzieży jest niezgłoszenie w odpowiednim czasie policji (lub firmy ubezpieczeniowej) o kradzieży.

Wszystkie wyłączenia wynikające ze szkód spowodowanych kradzieżą można znaleźć w ogólnych warunkach (OWU) danej firmy ubezpieczeniowej.

10. Jakie ryzyko wiąże się z podaniem nieprawdziwych danych przy ubezpieczeniu samochodu ?

Podanie nieprawdziwych danych we wniosku o ubezpieczenie od kradzieży może prowadzić do różnych konsekwencji – w zależności od warunków umowy. Składki są zwykle przeliczane i uzupełniane, jeśli nie są bezpośrednio związane z roszczeniem. W gorszej sytuacji są ludzie, którzy ukrywają prawdę do tego stopnia, że ​​w ogóle nie byliby w stanie podpisać umowy AC.

Przykład: Właściciel 13-letniego Opla zawiera umowę ubezpieczenia samochodu, stwierdzając, że w samochodzie są dwa sprawne immobilizery, mimo że samochód ma tylko syrenę.
Po kradzieży auta ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

Ogólne warunki ubezpieczenia firmy zawierają zapis, że w przypadku zatajenia ważnych dla firmy informacji polisa zostanie anulowana. W przypadku tej firmy warunkiem zawarcia umowy na klimatyzację są dwa w pełni sprawne zabezpieczenia antywłamaniowe.