Na jakie zapisy w OWU zwrócić uwagę przy ubezpieczaniu domu, lub mieszkania?

Utrata domu albo mieszkania, może spowodować zamieszanie na wielu płaszczyznach życia. Tracisz nie tylko sam lokal czy ważne przedmioty , ale także poczucie przynależności i znaczenia. Kiedy tracimy mieszkanie na skutek powodzi, pożaru, wybuchu gazu lub innego niefortunnego zdarzenia, rozpoczyna się walka o powrócenie do normalnego funkcjonowania. Gdyby nasze mienie było w pełni ubezpieczone od tragedii, otrzymalibyśmy wiele narzędzi do budowania nowej rzeczywistości. Warto pomyśleć o tym na zapas.

1. Dlaczego wybór ubezpieczenia domu lub mieszkania wymaga szczegółowej analizy potrzeb i potencjalnych zagrożeń ?

Wybór ubezpieczenia mieszkania lub domu to bardzo ważna decyzja, która wymaga starannego przemyślenia. Dobra polisa, podobnie jak dobry garnitur, powinna być szyta na miarę. Polisy różnych firm ubezpieczeniowych różnią się znacznie pod względem możliwości, jakie oferują swoim klientom. W takim razie od czego zacząć?

Biorąc pod uwagę specyfikę majątku oraz nasze indywidualne potrzeby, warto najpierw wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, a następnie wybrać ryzyka, które nasza polisa ma pokryć. Rolą eksperta w dziedzinie ubezpieczeń jest zaproponowanie rozwiązania najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom i jednoznaczna rekomendacja jednego z nich. Ostateczna decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania należy jednak zawsze do nas, dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej o wybranej przez nas ofercie. Najważniejsze jest to, abyśmy dobrze wiedzieli, co jest, a co nie jest objęte polisą.

Doradca w dziedzinie ubezpieczeń odpowie na nasze pytania i wyjaśni skomplikowane sformułowania zawarte w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), a także udzieli porad. Dzięki temu poczujemy się bardziej komfortowo, będziemy mogli rozwiać wątpliwości i zyskać poczucie, że nie kupujemy przysłowiowego kota w worku

2. Na co zwrócić uwagę, przy wyborze polisy ?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy suma ubezpieczenia domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego jest zgodna z wartością nieruchomości. Po drugie, pracując z ekspertem, przyjrzyjmy się szczegółom, które mogą być bardzo ważne w przypadku niefortunnego zdarzenia. Oto kilka przykładów:

  • Uszkodzenia od silnych wiatrów

Różne firmy określają w swoich umowach różne zakresy wiatrów i odpowiednio płacą za ewentualne szkody. W niektórych przypadkach to naprawdę musi być „tornado”.

Często nie wiemy, że jeśli wiatr, który uszkadza nasz dach, nie będzie wiał z siłą określoną w warunkach naszego ubezpieczenia, możemy nie otrzymać odszkodowania. Skutek jest taki, że chociaż mamy polisę ubezpieczeniową i ponosimy szkodę, to nie otrzymujemy rekompensaty np. za kosztowną renowację czy wymianę uszkodzonych elementów. Ważne jest, aby OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) zapewniały jak najmniejszą siłę wiatru.

  • Niedopilnowane żelazko może spowodować pożar

Nieumyślnie zostawiamy włączone urządzenia w naszych domach, takie jak żelazka, powodując pożary. Nie każda firma ubezpieczeniowa rozważyłaby wypłatę w takiej sytuacji, traktując nasze nieświadome działania jako wykluczenie. Ważna jest przyczyna pożaru. Warto sprawdzić, czy polisa uwzględnia nasz nieświadomy udział w wydarzeniu. Każdemu z nas mogą przytrafić się sytuacje, które przez pośpiech i zaniedbanie prowadzą do tragedii.

  • Zalanie z powodu otwartego okna

Wychodzimy z domu na kilka godzin. Tymczasem zaczął padać deszcz, który szybko zamienił się w ulewę. Zostawiliśmy otwarte okno na poddaszu domu, powodując zalanie pomieszczenia i poważne zniszczenia. Jeżeli polisa nie przewiduje takiej możliwości, firma ubezpieczeniowa potraktuje nasz nieświadomy udział jako wyłączenie, a my możemy pożegnać się z odszkodowaniem.

  • Zalanie z rozbitych akwariów

Jeśli mamy w domu akwarium, warto wziąć ten fakt pod uwagę przy identyfikowaniu potencjalnych zagrożeń. W przypadku uszkodzonych akwariów skutki zalania mogą być dotkliwe, a szkody mogą być znaczne. Zwłaszcza jeśli chodzi o zbiorniki o dużej pojemności. Z pewnością znajdziemy na rynku polisę, która w pełni nas chroni.

Na rynku istnieje wiele podobnych ważnych szczegółów w polisach, więc podajemy tylko kilka przykładów. Najważniejsze jest dokładne określenie naszych potrzeb i potencjalnych zagrożeń.

 

3. OC w życiu prywatnym.

Jeśli chodzi o polisy domu czy mieszkania, warto wspomnieć o znaczeniu ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Taka polisa chroni nas przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, w których inni ponoszą szkodę. W takich przypadkach np. nasz pies pogryzie listonosza albo dziecko zarysuje rowerem samochód sąsiada. W takich przypadkach poszkodowany często dochodzi swoich praw na drodze sądowej i występuje z roszczeniami finansowymi, takimi jak leczenie, rehabilitacja czy odszkodowanie za utracone możliwości zarobkowania. W takich przypadkach nic nie zastąpi dobrze sporządzonej polisy OC.

Warto od razu podkreślić, że zakres takiej ochrony może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak precyzyjnie określone potrzeby, dogłębna analiza i rekomendacje dopasowane do oczekiwań mogą pomóc w wyborze najlepszej polisy.

4. Wybierz najlepsze ubezpieczenie - czyli jak dokładnie działamy ?

Jeśli chcemy ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie, na rynku czekają na nas różne oferty. Warto pamiętać, że najtańsza polisa niekoniecznie jest dla nas dobrym wyborem. Jeszcze ważniejsze jest dokładne zdefiniowanie potrzeb i zagrożeń oraz przeanalizowanie warunków ubezpieczenia. W poszukiwaniu idealnej polisy warto skorzystać ze wsparcia Hakiru, Od ponad 2008 roku, każdego dnia pomagamy podejmować najlepsze decyzje w dziedzinie ubezpieczeń.


Jak dokładnie działamy?

  1. Rozmawiamy i słuchamy Twoich potrzeb










  2. Porównujemy wszystkie dostępne oferty









  3. Przedstawiamy Ci tylko to, co najlepsze dla Ciebie

Wyszukujemy i porównujemy oferty dostępne na rynku, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie pakiety do wyboru. Wspólnie omawiamy każdą opcję i pomagamy wybrać najlepszy wariant.