Zdając egzamin na prawo jazdy, uzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdem (w zależności od klasy prawa jazdy). Zdecydowana większość kierowców po otrzymaniu dokumentów chce wsiąść w auto i po prostu jechać. Jednak aby to zrobić, musisz wcześniej kupić samochód. tylko jaki? Samochód używany czy nowy – który wybrać?
Zawartość artykułu:
1.Jakie auto kupić? Samochód nowy, czy używany?
W rzeczywistości istnieją dwie możliwości: Możesz wybrać używany lub nowy samochód bezpośrednio z salonu. Na początku powinniśmy zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami wobec samochodu, i na tej podstawie zdecydować, czy wyszukać auto z komisu, czy do dealera renomowanej marki.
Trzeba wziąć pod uwagę, że używany samochód jest zdecydowanie tańszy niż nowy. Jeśli masz ograniczony budżet, przejrzyj używane samochody dostępne na portalach ogłoszeniowych, a na pewno znajdziesz samochód w przystępnej cenie i spełniający Twoje wymagania.
Ceny nowych modeli możesz znaleźć odwiedzając stronę internetową dealera samochodowego, z którego usług chcesz skorzystać. Niektóre salony oferują również samochody używane – szukając używanego auta, warto przyjrzeć się temu, co ma do zaoferowania dealer. Trzeba jednak liczyć się z tym, że cena i tak będzie wyższa niż przy zakupie auta z komisu.
2. Zweryfikowane pojazdy używane, czyli jakie?
Jeśli zamierzasz kupić używany samochód, powinieneś dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Tutaj na korzyść przemawia zakup auta od dealera, ponieważ na sprzedawany pojazd oferują prawo zwrotu (z reguły do 14 dni), czego prywatny sprzedawca może nie zagwarantować. Trzeba pamiętać, że nieuczciwi sprzedawcy potrafią skutecznie ukryć wady pojazdu. Jeśli nie rozumiesz mechaniki, musisz być jeszcze bardziej ostrożny, ponieważ sprzedawca na pewno zauważy twoją ignorancję.
W ocenie stanu technicznego pomoże zaufany warsztat samochodowy. Możesz także udać się do stacji kontroli pojazdów i poprosić o przegląd pojazdu (obowiązują opłaty). Jeśli sprzedawca się nie zgodzi, samochód może nie być tak dobry, jak zapewnia.
3. Samochody używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem używanego samochodu, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
– Stan lakieru i karoserii
– Stan kierownicy i siedzeń
– Wygląd gałek dźwigni zmiany biegów i okładzin pedałów,
– Stan zawieszenia
– Występująca korozja,
– Praca silnika
Jak widać, chcąc uniknąć błędów przy zakupie używanego samochodu, należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Zaangażowanie w tym celu eksperta może uchronić Cię przed utratą dużych pieniędzy. Nie ma nic gorszego niż zakup samochodu z awarią, której naprawa będzie nas kosztować fortunę. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do danego modelu, warto je rozwiać z pomocą doświadczonego mechanika i upewnić się, że z autem wszystko jest w porządku!
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ :
4. Jaki samochód jest odpowiedni dla młodych kierowców?
Zakup samochodu to inwestycja długoterminowa. Wiele używanych i nowych samochodów można znaleźć na portalach ogłoszeniowych.Jeśli szukamy samochodu dla kogoś, kto właśnie zdał egzamin na prawo jazdy, powinniśmy wybrać model, który zapewnia komfort jazdy i maksymalne bezpieczeństwo.
Należy mieć na uwadze, że gdy młody kierowca zaczyna samodzielnie jeździć, może popełniać drobne błędy, które narażają go na uszkodzenie pojazdu, dlatego na pierwszy samochód nie warto brać najdroższych modeli, szczególnie iż tuż, po zdaniu prawa jazdy z reguły nie mamy jeszcze zniżek na ubezpieczenie
Samochód koniecznie jednak powinien być wyposażony w takie udogodnienia jak czujniki parkowania, plastikowe zderzaki, ABS i oczywiście… poduszki powietrzne. 🙂
5.Reklamy – czy sprzedawcy zawsze piszą w nich prawdę?
Kiedy zdecydujemy, że chcemy znaleźć nasz przyszły samochód za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego, może pojawić się problem z ich ogromnym wyborem.
Problem ten rozwiążą filtry, które należy ustawić, aby znaleźć auto dla siebie. Jeśli nie chcesz wyszukiwać samochodów na terenie całego kraju, ustaw interesującą Cię lokalizację (miasto lub województwo) – to pozwoli Ci wyświetlać reklamę z właściwej lokalizacji od samego początku.
Pamiętaj, że sprzedawcy w ogłoszeniach zazwyczaj nie mówią prawdy, chcą sprzedać swój samochód za wszelką cenę. Wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniu należy dokładnie zweryfikować podczas oględzin pojazdu. Szczególnie uważaj na… przebieg (który i tak bywa cofany przez nieuczciwych sprzedawców). Z własnego doświadczenia zauważyłem że większość aut (nowszych i starszych) dziwnym trafem posiada ok 200 tys km przebiegu.
Przy wyborze auta pomóc może weryfikacja jego historii w darmowym serwisie : https://historiapojazdu.gov.pl/
6.Samochody używane, procedury po zakupie - Krok po kroku
Po zakupie wymarzonego samochodu należy dopełnić wszelkich formalności. Musisz pamiętać o:
- Skompletowaniu niezbędnych dokumentów (Umowa/y, lub faktura/y, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne) Karta pojazdu nie jest już wymagana, więcej –> Od 4.10.2022 Rejestracja pojazdu jest jeszcze tańsza
- Zapłacie podatku PCC w urzędzie skarbowym – kliknij –> Jak zapłacić podatek PCC-3
- Sprawdzeniu ważności badań technicznych (jeśli badanie jest nieważne, należy je wykonać jak najszybciej),
- Wykupieniu ubezpieczenia samochodu (jeśli nie chcesz korzystać z usług poprzedniego ubezpieczyciela, musisz wypowiedzieć obecną umowę) – Więcej informacji o wypowiedzeniu OC–> Wypowiedzenie OC kompendium wiedzy
- Zarejestrowaniu pojazdu w Wydziale Komunikacji – Link do pełnego poradnika–> Rejestracja pojazdu w 2022. Co trzeba wiedzieć?
- Odebraniu stałego dowodu rejestracyjnego (do 30 dni od daty rejestracji) Status wydania dowodu sprawdzisz tutaj –> Status odbioru dowodu rejestracyjnego