Rejestracja samochodu we wrocławiu - Karta pojazdu i naklejka wycofane

Od 4.09.2022. rejestracja samochodu we Wrocławiu będzie jeszcze tańsza. Karta pojazdu i naklejka na szybę wycofane

Od 4 września 2022 r. karty pojazdów i naklejki kontrolne nie będą już wydawane, ponieważ urzędy mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Opłata za rejestrację samochodu osobowego zostanie obniżona do 161,50 zł – poinformowało w piątek Ministerstwo Infrastruktury.

1. Dostęp organów do Cepik

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w piątek, że od 4 września 2022 r. wydawanie kart pojazdów i naklejek kontrolnych nie będzie już wymagane „ponieważ organy rejestracji pojazdów i organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej rejestracji pojazdów” – napisano w prasie.

„Możliwość tę wprowadziły nowelizacje Prawa o ruchu drogowym sformułowane przez Ministerstwo Infrastruktury i dawne Ministerstwo Cyfryzacji. Właściciele pojazdów mogą również przeglądać historię pojazdu online za pośrednictwem aplikacji mPojazd” – dodano w komunikacie.

„(…) W wyniku tych zmian stopniowo zmniejszają się również obciążenia finansowe każdego właściciela przy rejestracji pojazdu. Do tej pory wprowadziliśmy szereg ułatwień, a mianowicie brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku wyczerpania miejsca na stempel kontroli technicznej, brak konieczności noszenia ze sobą prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego oraz możliwość rejestracji pojazdu pobyt czasowy” – przypomina minister infrastruktury.

2. Procedury rejestracyjne obsługiwane przez salon sprzedaży.

Minister zwrócił też uwagę, że „jeśli nie wymienimy dotychczasowej tablicy rejestracyjnej po zakupie auta, to dodatkowo zaoszczędzimy, a procedury dotyczące nowego samochodu, motoroweru czy przyczepy będą obsługiwane przez autoryzowanego przez dealera” – cytuje Andrzej Adamczyk w oświadczeniu .

Ministerstwo Infrastruktury zwróciło uwagę, że ze względu na zmiany w przepisach właściciele od 4 września br. zaoszczędzą przy rejestracji samochodu osobowego np. sprowadzonego z zagranicy 94,5 zł (Karta Pojazdu – 75 zł, Nalepka Kontrolna – 18,5 zł,Opłata rejestracyjna – 1 zł), jeżeli pojazd był zarejestrowany w RP i będą wymieniane tablice rejestracyjne – 19 zł (Nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata rejestracyjna – 0,50 zł).

3. Niższe opłaty za rejestrację pojazdów.

Od 4 września br. opłata rejestracyjna za każdy samochód osobowy z nowymi tablicami wynosi 161,50 zł (obecnie opłata rejestracyjna za samochód osobowy sprowadzony z zagranicy wynosiła 256 zł, a opłata rejestracyjna za zarejestrowany wcześniej samochód osobowy z wymianą tablic wynosiła 180,5 zł)

4. Dotychczasowe tablice rejestracyjne mogą zostać

Resort przypomniał też o zmianach wprowadzonych 31 stycznia br. Pozwala zachować aktualny numer rejestracyjny pojazdu.


Pozostawiając dotychczasowy numer rejestracyjny, nie musisz płacić za nowe tablice rejestracyjne i naklejkę kontrolną. Wymiana tablic rejestracyjnych kosztuje 80 zł. W tym przypadku Przy rejestracji auta właściciel oszczędza 99,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, naklejka kontrolna – 18,50 zł, opłata rejestracyjna – 1 zł), jeśli w istniejącym dowodzie rejestracyjnym zdecyduje się na wpis o przerejestrowaniu, rezygnując tym samym z pozwolenia czasowego, zaoszczędzi jeszcze więcej, bo 113,5 zł  – wyliczyło ministerstwo.

Opłaty rejestracyjne od 31 stycznia br. 81 zł za samochód osobowy z tablicą rejestracyjną poprzedniego właściciela lub 67 zł w przypadku braku pozwolenia czasowego


Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że ​​aktualny numer rejestracyjny pojazdu może zostać zachowany, jeśli pojazd jest zarejestrowany w RP i posiada czytelną, dobrze utrzymaną tablicę rejestracyjną pasującą do obowiązującego wzoru. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych tablic rejestracyjnych z symbolem „PL”.

5. Wycofanie z ruchu uszkodzonego pojazdu

MI podaje , że od 31 stycznia 2022 r. uszkodzone samochody osobowe mogą być czasowo wycofane z ruchu.
Jeżeli samochód wymaga naprawy z powodu uszkodzenia głównych elementów nośnych konstrukcji (np. po wypadku), pojazd można wyłączyć z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, nie wcześniej niż 3 lata od data ostatniego wycofania z eksploatacji – wyjaśniono.

Przywrócenie ruchu wiąże się z dodatkowymi przeglądami technicznymi pojazdów po naprawach. Zmiana ta pozwala właścicielom pojazdów, które zostały naprawione i czasowo wycofane na emeryturę obniżyć koszty ubezpieczenia swoich pojazdów

Dotychczasowo, że do 31 stycznia 2022 r. czasowo można było wycofać z ruchu wyłącznie samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.(PAP)