jak otrzymać zniżki na OC AC

Co wpływa na uzyskanie lub utratę zniżki na ubezpieczenie OC lub AC ?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest nieodłączną składową posiadania samochodu lub innego pojazdu. Obowiązek posiadania go reguluje ustawa. Jego brak skutkować może poważnymi konsekwencjami. Więcej informacji znajdziesz w linku poniżej :

Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia w 2023 roku ?

Dzięki temu ubezpieczeniu w razie wypadku – sprawca nie ponosi kosztów związanych z wyrządzoną szkodą. Jednak jeżeli spowodujemy szkodę – wysokość składki, jaką trzeba zapłacić za polisę, w przyszłości może znacznie wzrosną. Cena OC lub AC może różnić się w zależności od wielu czynników. Jednym z ważniejszych czynników wpływających na składki ubezpieczeń są zniżki.

1. Jak uzyskać zniżki na ubezpieczenie OC ?

Jest kilka sposobów na otrzymanie rabatu w wysokości składki :

 1. Jeśli jeździsz bezszkodowo, czyli przez cały rok nie powodujesz żadnych szkód, towarzystwa ubezpieczeniowe mogą przyznać Ci zniżki w wysokości od 5% do 20%, za każdy rok bezszkodowej jazdy.

 2. Niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko bezszkodową jazdę, ale także okres bez kolizji i wypadku (nawet, jeżeli nie Ty jesteś sprawcą) , dzięki czemu możesz otrzymać maksymalne zniżki.

 3. Jeśli pojazd ma więcej niż jednego właściciela, który posiada dobrą historie szkodowości – składka może być obliczana z większymi zniżkami dla wszystkich właścicieli

 4. Niektóre towarzystwa, jak Proama, lub Generali, przyznają dodatkową zniżkę, jeśli właściciel jest doświadczonym kierowcą – tzn jeśli posiada prawo jazdy od ponad 10 lat

2. Kiedy stracę zniżki na ubezpieczenie OC?

Istnieją różne sytuacje, w których można stracić zniżki na ubezpieczenie OC :

 1. Najczęstszą z nich jest spowodowanie szkody, co może skutkować utratą od 5% do 20% zniżek, w zależności od ubezpieczyciela.


 2. Jeśli szkodę spowoduje inna osoba niż właściciel pojazdu, zniżki zostaną utracone przez właściciela pojazdu, który brał udział w szkodzie

 3. Jeśli w pojeździe jest kilku współwłaścicieli, to szkoda spowodowana przez jednego z nich skutkuje utratą zniżek przez wszystkich.


 4. Ponadto, jeśli ktoś nie posiada  ubezpieczenia OC przez dłuższy czas, zniżki mogą zostać zredukowane, lub całkowicie wyzerowane.

Warto pamiętać, że każdy ubezpieczyciel ma indywidualne zasady dotyczące przyznawania zniżek i ich utraty, dlatego dobrze jest porównać oferty z różnych towarzystw przed wyborem ubezpieczenia.

W wypadku ubezpieczenia AC, zwyżkę na kolejny rok otrzymamy również w sytuacji kradzieży pojazdu. jak działać w sytuacji kradzieży znajdziesz we wpisie poniżej :

Co zrobić kiedy ukradną Ci auto ?

3. Czy wszyscy ubezpieczyciele korzystają z procentowego systemu naliczania zniżek w OC ?

Nie, nie ma jednego standardowego sposobu na naliczanie zniżek. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją własną metodę naliczania zniżek za swoje produkty ubezpieczeniowe. W przeszłości większość Towarzystw stosowało zasadę 10% = 1 rok, ale obecnie mało który ubezpieczyciel określa zniżki w procentach. Najbardziej istotna jest liczba lat bezszkodowych, które kierowca ma na swoim koncie, a każda szkoda może spowodować wzrost składki.

4. Jaka maksymalna zniżka może przysługiwać mi na zakup ubezpieczenia OC, lub AC ?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie, jakie zniżki przysługują kierowcom w zależności od czasu, jaki bezszkodowo spędzili na drodze.

Maksymalna wartość zniżek wynosi zwykle 60% ceny polisy, chociaż coraz więcej firm m.in Proama, lub Generali oferuje nawet 70% rabatu. Większość ubezpieczycieli przyznaje takie zniżki po 7 latach bezszkodowej jazdy, ale istnieją też towarzystwa, które udzielają maksymalnych zniżek już po 6 latach. W celu potwierdzenia zasad oferowanych przez konkretną firmę warto skontaktować się z z nią, lub swoim agentem ubezpieczeniowym i zapytać o aktualną wysokość naszych zniżek.

5.Czy zmiana ubezpieczyciela spowoduje utratę zniżek ?

Nie, zmiana towarzystwa ubezpieczeniowego nie spowoduje utraty zniżek. Wszystkie polisy i szkody są raportowane do UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), a każde towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta z tych danych. Zatem, jeśli zmienisz towarzystwo, twoja historia ubezpieczeniowa pozostanie niezmieniona, a co więcej – z pomocą dobrego agenta  możesz uzyskać tańszą polisę.

6. Kiedy całkowicie tracimy zniżki na ubezpieczenie ?

Jeśli zrezygnujemy z wykupu OC przez pewien okres, to nasza historia ubezpieczenia może powrócić do początkowego stanu. Oczywiście, wszystko zależy od długości okresu przerwy w ubezpieczeniu. Można powiedzieć, że każdy rok bez ubezpieczenia odejmuje nam to, co rok z ubezpieczeniem dawał.

Na przykład, jeśli firma ubezpieczeniowa weryfikuje historię ubezpieczenia pięć lat wstecz, a my mieliśmy dwuletnią przerwę, to zniżki zostaną wliczone tylko za trzy lata.

7. Jaki musi być czas trwania polisy aby została naliczona zniżka na kolejny rok ?

Ubezpieczyciele mają różne wymagania dotyczące długości polisy, aby wziąć ją pod uwagę podczas ustalania składki.

W niektórych przypadkach wystarczy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie na okres krótszy niż 12 miesięcy, ale to, czy firma ubezpieczeniowa będzie to brać pod uwagę przy wyliczaniu składki na kolejny rok, zależy od konkretnego ubezpieczyciela.

Obecnie praktycznie żadne towarzystwo ubezpieczeniowe  uwzględnia polisy krótkoterminowej przy naliczaniu zniżek. Niektóre firmy, takie jak Generali, Proama i Wiener, uwzględniają polisy trwające tylko 6 miesięcy, podczas gdy inne, takie jak Benefia, wymagają, aby suma miesięcy ubezpieczenia wyniosła przynajmniej 12 miesięcy. Dlatego najlepiej skontaktować się z konkretną firmą ubezpieczeniową, aby sprawdzić, jakie polisy będą brane pod uwagę przy wyliczaniu składki na kolejny rok.

8. Czy wypracowane zniżki zawsze skutkują niższą ceną OC ?

Nie zawsze posiadanie wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę oznacza niższą cenę polisy OC. To, czy oferta jest droższa czy tańsza, zależy od taryfy ubezpieczyciela. Dlatego warto dokładnie przeliczyć oferty różnych firm ubezpieczeniowych. Na przykład, osoba posiadająca 60% zniżek za 3 lata ubezpieczenia w jednej firmie może otrzymać droższą ofertę OC niż ta osoba, która otrzyma tylko 30% zniżek w innej firmie.

Ważne jest, aby porównać różne oferty i sprawdzić, ile będzie kosztować polisa OC dla konkretnego pojazdu i kierowcy.

9. Czy można przenieść zniżki z ubezpieczenia motocykla na ubezpieczenie samochodu ?

Jeśli przez kilka lat posiadałeś ubezpieczenie motocykla i nie zgłaszałeś żadnych szkód, to przy ubezpieczeniu pierwszego samochodu możesz liczyć na pełne zniżki. Dla młodych kierowców jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ mogą wypracować sobie korzystną historię ubezpieczenia motocyklem, który ma niższą składkę niż samochód.

Przykładowo, jeśli ktoś po osiągnięciu 18 lat kupił skuter i ubezpieczył go w OC, zapłacił wyższą składkę ze względu na swój wiek, ale ubezpieczenie skutera jest znacznie tańsze niż ubezpieczenie samochodu. Po kilku latach, decydując się na zakup samochodu, można liczyć na tańszą polisę ze względu na bezszkodową historię ubezpieczenia skutera.

10. Czy można przenieść zniżki z ubezpieczenia współmałżonka ?

Wiele osób chciałoby skorzystać z zniżek swojego współmałżonka. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką możliwość, jeśli małżonkowie mają wspólność majątkową. Nawet jeśli żona nie jest wpisana do dowodu rejestracyjnego pojazdu, jest ona współwłaścicielem pojazdu i można ją dopisać do polisy OC.


Jest jednak jedna wada takiego rozwiązania. Szkody spowodowane przez męża będą także uwzględnione na koncie żony, co spowoduje wzrost składki na inne pojazdy.

11. Czy można przenieść zniżki z zagranicy na polskie ubezpieczenie samochodu ?

Jeśli posiadasz ubezpieczenie OC zakupione za granicą i masz pozytywną historię bezszkodową, możesz przenieść zniżki na polskie OC. Należy jednak pamiętać, że tylko niektóre polskie ubezpieczyciele honorują zagraniczne historie ubezpieczeń, takie jak PZU, Generali i Proama.

Wymagane może być tłumaczenie dokumentów lub zaświadczenia z zagranicy.

12. Jakie są inne sposoby na uzyskanie zniżek w OC i AC ?

Istnieją również inne sposoby na uzyskanie zniżek w ubezpieczeniu  OC oraz AC, takie jak:

 • Zniżki cross-sell – można uzyskać zniżkę na OC, kupując polisy na mieszkanie/dom lub życie u tego samego ubezpieczyciela.

 • Zniżki dla posiadaczy określonych zawodów, np. rolników.

 • Zniżki za płatność jednorazową – płacąc za polisę za cały rok, można uzyskać niższą składkę. Podział na raty może spowodować wzrost składki.

 • Zniżki za płatność kartą lub BLIKIEM.

13. Najczęściej zadawane pytania o zniżki w ubezpieczeniach komunikacyjnych OC i AC ?

 • Jak zdobyć zaświadczenie o historii ubezpieczenia?

Można złożyć wniosek do UFG o wydanie zaświadczenia.

 • Czy trzeba podać historię ubezpieczenia ubezpieczycielowi?

Tak, w kalkulacjach będzie to pytanie. Jednak ubezpieczyciel i tak zweryfikuje odpowiedzi z UFG, więc nie ma potrzeby martwić się o błędy.

 • Czy starsze osoby również otrzymują podwyżkę przy pierwszym ubezpieczeniu samochodu?

Osoby starsze nie otrzymują zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia, ale nie mają również podwyżki z powodu młodego wieku, więc składka nie będzie tak wysoka jak dla młodszych kierowców.

 • Jak długo trzeba mieć ubezpieczenie, aby uzyskać pełne zniżki?

Niektóre Towarzystwa ubezpieczeniowe udzielają maksymalnych zniżek już po 3 latach posiadania ubezpieczenia OC, w innych przypadkach może to trwać nawet do 10 lat.14. Dlaczego warto wybrać nas, na swojego agenta ubezpieczeniowego ?

 • Ubezpieczenia nie są takie  proste –  to w sumie skomplikowana materia prawna, wymagająca wszechstronnej analizy, w oparciu o aktualne prawo. Przepisy nakładają na każdego dystrybutora obowiązek rozpoznania potrzeb klienta przy każdym, nawet najprostszym ubezpieczeniu. To w oparciu o nią zaproponujemy Ci kompleksową ochronę ubezpieczeniową.
 • Wszystko w jednym miejscu – Po wprowadzeniu Twoich wytycznych, w jednym systemie, sprawdzimy dla Ciebie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe spełniające Twoje potrzeby • Nie musisz analizować – Wytłumaczymy istotne różnice, pomiędzy warunkami każdego z towarzystw, oraz przestawimy istotne wykluczenia • Nie musisz martwić się o obsługę polisy – Już od zawarcia polisy, kompleksowo opiekujemy się swoim klientem w jej aspekcie. Doradzamy np. przy zgłoszeniu i likwidacji szkody, jesteśmy do dyspozycji w razie potrzeby ustalenia płatności. Dokonujemy zgłoszenia zbycia, lub zmiany właściwości pojazdu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wystarczy jeden telefon, lub wiadomość


 • Nie musisz pamiętać – to nasze zadanie. Przypominamy o terminie końca zawartego ubezpieczenia, jednocześnie oferując ubezpieczenie na możliwie najlepszych warunkach na kolejny rok. Ubezpieczenia to nasza codzienność – Ty tym czasem możesz zająć się naprawdę ważnymi dla Ciebie sprawami • Nie musisz  wychodzić z domu –  posiadamy środki techniczne do zawierania ubezpieczeń na odległość, mobilnie i online. Wystarczy tylko telefon, oraz kilka minut Twojego czasu


 • Nic Cię to nie kosztuje – wynagrodzenie za obsługę ubezpieczenia otrzymujemy bezpośrednio od towarzystwa ubezpieczeniowego