czy oc na samochody elektryczne jest tańsze ?

Czy ubezpieczenie OC na auto elektryczne jest tańsze niż tych spalinowych?

Aby zwiększyć liczbę pojazdów elektrycznych, polski rząd uruchomił specjalny program dla konsumentów i firm w formie dotacji. Trudno jednak cokolwiek stwierdzić, ponieważ program „Mój elektryk” trwa od lipca 2021 r. do stycznia 2022 r. i zawiera tylko 361 podpisanych umów o dofinansowanie. Przez cały 2021 rok przybyło tylko 20 000 sztuk pojazdów elektrycznych. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego na koniec ubiegłego roku po polskich drogach jeździło ponad 38 tysięcy samochodów. sztuki.

Wydaje się jednak, że coś się zmieni w sprzedaży pojazdów elektrycznych bo w lutym 2022 r. po polskich drogach jeździło już blisko 43 tys. sztuk. Problemem jest cena takich aut i wciąż słaba infrastruktura do ładowania – do końca 2021 roku zarejestrowano w Polsce niespełna 2 tys. Publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Posiadanie samochodu elektrycznego poza podanymi wyżej niedogodnościami, ma jednak wiele zalet.

1. Dlaczego warto kupić samochód elektryczny?

Wysoka cena samochodu elektrycznego nie przekona Cię do zakupu tego typu pojazdu, ale samochód bez silnika spalinowego ma wiele zalet, z których może skorzystać właściciel. Co najważniejsze, samochody te są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody konwencjonalne. Nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery. Spaliny samochodowe są nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia.

Aspekt ekologiczny to jednak nie wszystko. Rosnące ceny paliw to również dobry powód do przesiadki na pojazdy elektryczne. Niższe koszty eksploatacji takich pojazdów to duży czynnik motywujący, zwłaszcza przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych do ładowania. Warto też pamiętać, że posiadacze „ elektryków” cieszą się różnymi przywilejami, takimi jak bezpłatne parkowanie w wielu polskich miastach czy możliwość korzystania z buspasów, co jest idealnym rozwiązaniem w godzinach szczytu. Pojazdy elektryczne mogą wjechać także do strefy czystego transportu

2. Ubezpieczenie OC pojazdu elektrycznego – od czego zależy składka?

Zanim zaczniesz szukać najtańszego OC i dowiesz się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych, powinieneś wiedzieć, że cena polisy zależy od wielu czynników. (więcej napisaliśmy TUTAJ) Dotyczy to również pojazdów elektrycznych. Każda firma ubezpieczeniowa ma własną politykę składek. Jego wysokość zależy od oszacowanego ryzyka. Bierze się pod uwagę między innymi wiek kierowcy korzystającego z „elektryka”.

Młodzi płacą więcej, bo powodują więcej wypadków na drogach. Ważne jest również doświadczenie w prowadzeniu pojazdu (ile lat kierowca posiada prawo jazdy). Miejsce zamieszkania może również wpływać na ceny ubezpieczeń. W większych miastach ryzyko wypadku czy stłuczki jest większe, przez co OC są droższe dla ich mieszkańców. Ważna jest również historia ubezpieczenia właściciela i zniżki. Na wysokość składki ma również wpływ sam samochód – jego napęd, pojemność silnika, marka, model itp.

3. Gdzie znaleźć najtańsze OC na auto elektryczne?

Zanim sprawdzimy, czy pojazdy elektryczne mają niższą składkę OC, warto dowiedzieć się, gdzie znaleźć tanie polisy. Aby to zrobić, najlepiej zwrócić się do eksperta.



Należy podkreślić, że ubezpieczenie OC jest w Polsce nie tylko obowiązkowe, jego zakres jest również z góry określony przez prawo.

Aby znaleźć najtańsze wyceny OC, konieczne jest zapoznanie się z wycenami wielu towarzystw ubezpieczeniowych – Trudno jednak odwiedzać wszystkie punkty stacjonarne towarzystw ubezpieczeniowych.

Można korzystać z porównywarek online, jednakże bardzo często zdarza się że cena za ubezpieczenie przy wstępnej wycenie nie jest taka sama jak przy ostatecznej kwocie tuż przed akceptacją polisy. A nawet jeśli zrezygnujesz z wystawienia ubezpieczenia OC przez niektóre porównywarki – twoje dane kontaktowe znajdują się już w ich bazie danych, co może skutkować niechcianymi telefonami – nie tylko w sprawie ubezpieczeń. O takich sytuacjach niejednokrotnie wspominają nasi klienci

Trzecią opcją jest sSkorzystanie z usług dobrego agenta ubezpieczeniowego to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na znalezienie najlepszego ubezpieczenia OC. To dobre rozwiązanie również dla pojazdów elektrycznych, ponieważ porównywarka agenta ubezpieczeniowego uwzględnia również rodzaj napędu pojazdu. Ponadto usługa taka nie jest dodatkowo płatna ponieważ prowizja agenta opłacana jest przez TU

4. OC za pojazdy elektryczne i spalinowe – które tańsze?

Wspomnieliśmy wcześniej, że posiadacze „elektryków” cieszą się różnymi przywilejami i wydają mniej na eksploatację. Czy ubezpieczenie OC jest tańsze? Aby to sprawdzić, sprawdziłem przekrój cen za poszczególne rodzaje paliw w 24 towarzystwach, jakie posiadamy w ofercie

Przeprowadziliśmy kilka symulacji samochodów z różnymi typami napędu, nie zmieniając jednocześnie daty startu polisy, rocznika, modelu, oraz danych właściciela.

Uśredniając – otrzymaliśmy następujące wyniki kalkulacji składki OC:

 

Samochody z silnikami diesla (diesel) – średnio 844 zł;
Hybrydowy – 831 zł;
Pojazdy z silnikiem benzynowym – 826 zł;
Samochód elektryczny – 534 zł.

Te ceny OC mówią same za siebie. Pojazdy elektryczne są coraz bardziej faworyzowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, więc możesz liczyć na niższe składki OC.

5.Podsumowanie artykułu

Pojazdy elektryczne mogą być przyszłością motoryzacji. Coraz więcej firm produkuje takie pojazdy. Jednocześnie władze państwowe i miejskie zachęcają do zakupu pojazdu elektrycznego dotacjami i różnymi zachętami. Nie tylko dotacje, ale i niższy koszt exploatacji oraz ubezpieczenia są również dużymi argumentami za posiadaniem samochodu elektrycznego