Ubezpieczenie mieszkania lub domu na 3 lata – pytania i odpowiedzi

W związku z wieloma zapytaniami dotyczące 3-letniego ubezpieczenia domu lub mieszkania, odpowiadamy na często zadawane pytania :

 
1. Czy moje ubezpieczenie zostanie zdyskontowane, czy dostane zniżkę za polisę na 3 lata?
 
W przypadku trzyletniego okresu ochrony ubezpieczyciele często oferują rabaty, np. o 10-20% obniżkę opłaty za ostatni rok, ale nie jest to reguła zawsze warto porównać warunki płatności
 
2. Czy polisę opłacę na raty?
 
Tak, wiele firm pozwala na opłacanie składek ubezpieczeniowych w ratach, ale zwykle wiąże się to z nieco wyższą opłatą.
 
3. Czy polisa mieszkaniowa jest automatycznie wznawiana?
 
Z założenia tak, , Twoja polisa na mieszkanie może zostać automatycznie przedłużona po wygaśnięciu okresu ochrony, chyba że wypowiemy ją przed końcem okresu ochrony lub nie opłacimy wymaganych składek.
 
4. Na ile najkrócej mogę ubezpieczyć swoją nieruchomość?
 
Chociaż krótkoterminowe umowy ubezpieczeniowe są teoretycznie absolutnie dopuszczalne, w praktyce rzadko można znaleźć ubezpieczenie nieruchomości na okres krótszy niż rok.
 
5. Czy mogę zmienić warunki ubezpieczenia w okresie ubezpieczenia?
 
Tak, w okresie ubezpieczenia, za zgodą towarzystwa ubezpieczeniowego, możesz zmienić niektóre warunki, w tym kwotę ubezpieczenia czy zakres ubezpieczenia.
 
6. Czy polisa mieszkaniowa może przestać obowiązywać po jej wykorzystaniu?
 
Tak, po wyczerpaniu sumy ubezpieczenia oraz po pierwszej szkodzie, jeśli ubezpieczenie na pierwsze ryzyko.

Bartłomiej Miśkiewicz

Właściciel: Hakiru- Rejestracja pojazdów i ubezpieczenia we Wrocławiu

Od 2008 zgłębia tajniki wiedzy o rejestracji pojazdów oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. W pracy nastawiony na budowanie relacji oraz rozwój, bo zawsze jest coś, co zmotywuje do lektury przepisów prawa i nie pozwoli popaść w rutynę. Na co dzień reprezentuje kierowców w sprawach urzędowych, podpowiada jaka polisa zapewni bezpieczeństwo jego klientom. Odpowiada na pytania czytelników oraz analizuje zmiany na rynku ubezpieczeń. Z wykształcenia filozof, oraz psycholog. W czasie wolnym, zapalony zawodnik sportów sylwetkowych i kalisteniki. Pasjonat języków obcych, oraz rozwoju osobistego w każdej formie.