Jak właściwie ubezpieczyć garaż, lub komórkę lokatorską?

W wielu domach piwnica jest miejscem przechowywania wszelkiego rodzaju kosztowności – rowerów, skuterów elektrycznych, wózków, toreb podróżnych, sprzętu sportowego i narzędzi. Czy ubezpieczenie lokalu mieszkalnego je obejmuje? Wyjaśnimy to w tym artykule.

 

 

Przedmioty przechowywane w tzw. Pomieszczeniach przynależnych (tj. piwnica i komórka lokatorska, wyłącznie na użytek ubezpieczonego) objęte są ochroną ubezpieczeniową ruchomości domowych znajdujących się w mieszkaniu. Odpowiedzialność jest ograniczona w zależności od rodzaju ubezpieczenia. W ubezpieczeniu Warta Dom limit wynosi 20%. Deklarowana suma ubezpieczenia dla ruchomości krajowych, natomiast w ubezpieczeniu Warta Dom Komfort limit wynosi 50%. (100% jeśli klient wykupił taką opcję). Pokrycie przedmiotów w piwnicy jest takie same, jak w przypadku przedmiotów gospodarstwa domowego w mieszkaniu. Zapamiętajmy rozszerzenie

 

Ubezpieczenie od kradzieży jest wymagane, jeśli dostarczamy naszym klientom produkty Warta Dom.

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ochrony ruchomości domowych poza domem.

1. Klient wybudował pokój zabaw dla dzieci na wykończonej loggii. Czy przechowywane tam meble i zabawki są objęte ubezpieczeniem?

§ Tak – w ramach mienia domowego ochroną objęte są przedmioty przechowywane na balkonie, loggii lub tarasie budynku do wysokości OWU (2 000 zł Warta Dom lub 5 000 zł Warta Dom Komfort)

2. Klient zainstalował w spiżarni półki i chce je ubezpieczyć. Czy to możliwe?

Tak – Elementy zabudowy w sąsiednich pokojach są chronione w ramach stałych elementów mieszkania.

3. Klient przechowuje w przechowalni rower elektryczny o wartości 15 000 zł. Czy towarzystwo ponosi odpowiedzialność w przypadku kradzieży i włamania?

Tak – Jeżeli ruchomości gospodarstwa domowego w mieszkaniu są ubezpieczone od kradzieży i włamania, zagrożone są również przedmioty przechowywane w magazynie. W przypadku włamania do magazynu ważne jest, aby zamknąć go przynajmniej jednym zamkiem wielozapadkowym lub kłódką wielozapadkową. Istotna jest suma ubezpieczenia rzeczy ruchomych w kraju oraz limit odpowiedzialności za przedmioty magazynowe.

4. Klienci przechowują w garażu cenny sprzęt sportowy, w tym narty, deski snowboardowe lub deski windsurfingowe, buty i odzież sportową. Boksy garażowe są przeznaczone wyłącznie do użytku klienta. Przegrody skrzynkowe wypełnione są siatką stalową ocynkowaną, przymocowaną do konstrukcji, a drzwi zamykane są zamkami wielozamkowymi. Czy te przedmioty są ubezpieczone w ramach polisy rodzinnej?

Tak – Sprzęt i odzież sportowa są ubezpieczone w granicach nieruchomości gospodarstwa domowego składowanych na w innym miejscu. Garaże, z których korzysta wyłącznie ubezpieczony, zaliczane są do pomieszczeń należących do mieszkania wielorodzinnego. Ze względu na dużą wartość przechowywanych w załączonym pomieszczeniu rzeczy warto poprosić o ubezpieczenie Warta Dom Komfort z podwyższonym limitem, czyli do pełnej sumy ubezpieczenia mienia rodzinnego.

Klient wymienił opony sezonowe, a nieużywany komplet opon pozostawił na miejscu postojowym w garażu podziemnym swojego bloku. Czy mają ubezpieczenie?

NIE – Ubezpieczeniem nie podlegają ruchomości domowe przechowywane w częściach wspólnych lub częściach wspólnych. Przestrzenie wspólne w budynku wielomieszkaniowym to również wózek spacerowy, rowerownia, suszarnia i pralnia.

Podsumowując:

Większość przedmiotów gospodarstwa domowego przechowywanych w spiżarni lub piwnicy jest objęta polisą domową, ale należy pamiętać, że zdarzają się również takie przedmioty, które nie są objęte umową. Przedmioty gospodarstwa domowego przechowywane w pomieszczeniach z przedmiotów nieobjętych ubezpieczeniem obejmują: futra i odzież skórzaną, sprzęt elektroniczny, sprzęt audiowizualny, sprzęt fotograficzny, sprzęt komputerowy i telefoniczny, instrumenty muzyczne, sprzęt dostępu do internetu, telewizji i telefonu, przenośny sprzęt do nawigacji satelitarnej i środki płatnicze, biżuteria, złoto, srebro i inne metale lub kamienie szlachetne.