auto bez uprawnienia B

Auto bez wymaganego prawa jazdy, czyli charakterystyka mini-cara

Pojazdy bez wymaganych uprawnień do jazdy zdobywają polski rynek. Mini car, to nieduży pojazd czterokołowy, dla dwóch osób i z maksymalną prędkością poniżej 45km/h. Mimo, iż to dość nietypowy pojazd , na polskich drogach dostrzec można się coraz to więcej tego typu maszyn. Kto może zostać użytkownikiem takiego pojazdu, jaka jest jego cena, i jakie są parametry ?

Dla kierowców, które nie mają jeszcze prawa jazdy, taka opcja samodzielnej jazdy po drogach jest bardzo kuszącą opcją. Nie trzeba podróżować pieszo, komunikacją miejską, taksówką lub na „stopa” . Ponadto mieszkamy w rejonie geograficznym, gdzie zimy mogą być naprawdę długie, a liczba dni deszczowych bywa większością w skali roku. Dla takich kierowców stworzono auta, które pomimo budowy zbliżonej do aut osobowych, mogą zostać zarejestrowane jako motorowery. Takim właśnie sposobem możemy stać się właścicielem pojazdu czterokołowego, mimo braku prawa jazdy.

 
 

Auto bez „prawka”? Na pewno?

Pojazdy czterokołowe, czyli mini auta, możemy podzielić na dwie grupy pod względem posiadanej masy:

  • LEKKIE – czyli do 350kg, z unijną homologacją L6e

  • CIĘŻKIE – w zakresie wagi 350-550kg, z unijną homologacją L7e

Dokładne wytyczne które określa ustawa Dz.U. 2011 Nr 30 poz. 151 Roz. 1. 

 

Auta bez prawa jazdy kat B, lżejsze (L6e) nie rozwijają spektakularnych prędkości. Ich szybkość maksymalna wynosi 45km/h, a moc to max.4kW. Takowe parametry mają również swoje zalety. Niska masa oraz moc oznacza małe zużycie paliwa, które wynosi poniżej 3L/100km. Ważnym ograniczeniem jest tutaj maksymalna pojemność silnika, która stanowi 50cm3.

To właśnie przy spełnieniu wytycznej małej masy oraz pojemności silnika, pojazd taki mogą użytkować osoby nieposiadające prawa jazdy kategorii B, jednakże niezbędne jest posiadanie uprawnień kategorii AM, które można zdobyć już wieku 14 lat. Zdobycie tego typu zezwolenia, choć jest bardziej wymagające niż pierwotnie wymagana karta motorowerowa, nadal jest znacznie prostsze niż docelowego prawa jazdy kat. B. Niezbędne jest ukończenie szkolenia, 10 h teorii oraz 10 h praktyki. Na koniec zdawany jest egzamin odbywany w miejscu przeprowadzania szkolenia. Potem podchodzi się do docelowego egzaminu w WORD.

Niezbędne jest również uzyskanie orzeczenia lekarskiego dot. stanu zdrowia, a osoby niepełnoletnie muszą posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Cena kursu na kategorie AM wynosi 700zł

W aspekcie cięższego typu mini samochodów bez prawa jazdy , tzn kategorii L7e, aby móc poruszać się tego typu autem, należy posiadać prawo jazdy kat. B1. Na szkolenie przygotowujące na powyższą kategorie można zarejestrować się najszybciej na 3 miesiące przed ukończeniem 16 roku życia.

Szkolenie trwa dłużej niż w przypadku kategorii AM. Dla B1 wynosi ono minimum 30 godzin szkolenia teorii oraz 30 godzin szkolenia praktycznego, tzn nauki jazdy na placu oraz w ruchu miejskim. Podobnie jak w aspekcie AM, dokonywany jest również wewnętrzny test. Dopiero po zdaniu go, zaczyna się docelowy egzamin dokonywany w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (WORD). Cena takowego szkolenia wynosi ok 1300-1400zł.

Auta bez prawa jazdy cięższe, spełniające wymagania dotyczące kat. B1 są znacznie szybsze i niż te z kategorii AM. Ich waga może wynosić maksymalnie 550kg, a moc silnika nie będzie wyższa niż 15kW, tzn ok. 21 KM. Takie pojazdy są w stanie osiągać prędkość do 100km/h.

 
 

Czy jest to opłacalne?

Wielkim plusem aut bez wymaganego prawa jazdy kat. B jest fakt , że ich właściciele najprawdopodobniej nie zamierzają użytkować tego typu pojazdu przez długi czas. A zatem płynność rynku aut bez prawa jazdy jest bardzo duża. Ponadto na runku większość aut charakteryzuje się niewielkim spalaniem na 100km, oraz przebiegiem

Najtańsze pojazdy z rynku wtórnego kosztują od 6000 zł do kilkunastu tys za lepsze modele. Zakup takiego pojazdu w salonie, to koszt min. 30 tysięcy zł, jednakże w tej cenie można znaleźć tylko standardowe modele. Mini cary z dobrym wyposażeniem to koszt w granicach 45tys wzwyż

 
 

Parametry techniczne pojazdów bez wymaganego prawa jazdy

Pojazdy klasy mini car, tzn niedrogie, na które nie wymagane jest prawo jazdy kategorii B, mogą budzić pewne kontrowersje w aspekcie ich wytrzymałości oraz zachowania na drodze. Jest to jednak bardzo stereotypowe podejście. Pojazdy te projektowane są tak, aby miały stabilnie rozłożony ciężar. Nie ma większego ryzyka, że mogą się wywrócić. Niektóre to wręcz zabudowana klatka bezpieczeństwa. Doskonale spisują się w różnych warunkach atmosferycznych. Każdy samochód bez prawa jazdy posiada niezbędne wyposażenie:, tzn. mają np.: pasy bezpieczeństwa, światła, wycieraczki oraz lusterka wsteczne. Można ich używać zarówno w dzień jak i w nocy. Ponadto zaparkowanie tak małym pojazdem to żaden problem.. Mini cary najczęściej posiadają 2 miejsca oraz automatyczną skrzynię biegów

 

Podsumowując : Mini auto bez prawa jazdy kat B. to z zdecydowanie doskonała alternatywa dla skuterów i motorowerów. To również pierwsza opcja samodzielnego poruszania się po drogach pojazdem czterokołowym. Auta bez prawa jazdy to znacznie większe bezpieczeństwo oraz możliwość poruszania się niezależnie od pogody. Cena zakupu nowego mini cara nie zachęca, jednak na rynku wtórnym można znaleźć egzemplarze tanie, oraz o niewielkim przebiegu., a niskie koszty używania z pewnością powinny pomóc w podjęciu decyzji o kupnie takiego mini samochodu.