Opłata karna za brak OC w 2021 r. wzrosła do 5600 zł. Są jednak od tego pewne wyjątki

 

Mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w 2021 r. będą wyższe o około 10 procent niż w poprzednich latach. Przyczyną tego wzrostu jest wzrost płacy minimalnej. Ile zapłacimy w bieżącym roku? Sporo, bo nawet 5600 zł.

 

 

Kara za brak OC pojazdu mechanicznego 2021 r.

Zgodnie z uchwałą Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynagrodzenie minimalne zwiększyło się z 2600 do 2800 zł. Niestety oznacza to również, że zwiększeniu ulegnie opłata za brak obowiązkowej polisy Odpowiedzialności cywilnej (OC) pojazdu mechanicznego.

Mandat za nie posiadanie tego obowiązkowego ubezpieczenia jest powiązana ściśle z wynagrodzeniem minimalnym. W aspekcie pojazdów osobowych wynosi – Dwieście procent minimalnego wynagrodzenia, a w przypadku jednośladów – 30 procent najniższej wypłaty. Poniżej stworzyliśmy szczegółową rozpiskę. W nawiasach znajdują się wartości z ubiegłego roku.

 

Coraz wyższe mandaty nie zniechęcają Właścicieli pojazdów od poruszania się bez ważnego ubezpieczenia OC. W 2020 r. UFG ukarał 125 992 kierowców. Analitycy twierdzą, że to duża ilość , szczególnie jeśli uwzględnimy znaczącą skuteczność odnajdywania nieubezpieczonych pojazdów.

Natomiast liczby uwzględniające I kwartał roku 2021 (ponad 40 090 wysłane wezwania do zapłaty )bez wątpienia nie zapowiada się pozytywnie w aspekcie całego bieżącego roku. Możliwe, że nieskuteczność dzisiejszego systemu skłoni ustawodawcę do zastosowania alternatywnych rozwiązań” – wypowiada się Mariusz Pawęzowski,, Urzędnik wrocławskiego wydziału komunikacji