Czasowe assistance

Krótkoterminowe Car Assistance – Dlaczego warto je mieć?

Używasz samochodu na co dzień, ale dłuższe dystanse pokonujesz tylko w czasie wakacji? Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony w tym czasie, rozważ zakup krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. Kilka firm ubezpieczeniowych na polskim rynku oferuje polisy assistance na tydzień lub miesiąc. Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się, jak pomocne może być tego typu ubezpieczenie

1. Co to jest krótkoterminowe ubezpieczenie assistance?

Wyczerpany akumulator, przebita opona czy pęknięty przewód paliwowy – to wszystko przykłady możliwych awarii na drodze. W takim przypadku profesjonalne wsparcie jest nieocenione. Kierowcy mogą wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Assistance krótkoterminowe to ubezpieczenie, które zapewnia pomoc w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia losowego.
Na przykład kierowca posiadający polisę assistance może wezwać pomoc w przypadku nagłej awarii. Zakres tej pomocy uzależniony jest od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Ponieważ ubezpieczenie assistance jest dobrowolne, firmy ubezpieczeniowe oferują produkt w różnych konfiguracjach. W przypadku niektórych produktów kierowcy mogą polegać jedynie na pomocy na miejscu usterki, (głównie przyczep), a czasami tylko pomocy prawnej lub tłumacza.


Ubezpieczenie assistance można wykupić w pakietach obejmujących OC i kompleksową ochronę ubezpieczeniową lub na krótszy okres – 7, 15 lub 30 dni. Zazwyczaj termin „assistance krótkoterminowe” jest używany do opisania produktów zakontraktowanych na okres krótszy niż jeden rok.

2. Jak działa pomoc assistance?

Zakres ubezpieczenia assistance zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Firmy ubezpieczeniowe mogą oferować różne formy ochrony. W zależności od rodzaju usługi rozróżnia się następujące kategorie: pomoc serwisowa, pomoc medyczna, pomoc w podróży, pomoc prawna, pomoc w tłumaczeniu i pomoc informacyjna. Co dają poszczególne opcje?

  1. Wsparcie serwisowe
    W ramach pomocy serwisowej firmy ubezpieczeniowe często oferują ulepszenia na miejscu po awarii pojazdu, holowaniu lub dostarczeniu paliwa. Kierowcy, którzy zdecydują się na szerszą polisę, otrzymają samochód zastępczy w momencie serwisowania samochodu. W umowie ubezpieczyciel może również zobowiązać się do zorganizowania parkingu lub złomowania pojazdu.
    2. Pomoc medyczna
    Jeżeli pomoc krótkoterminowa obejmuje pomoc medyczną, ubezpieczyciel może zorganizować i opłacić m.in. transport medyczny, specjalistyczny sprzęt lub domowe wizyty lekarskie lub pielęgniarskie. W najprostszej polisie assistance pomoc medyczna organizowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe będzie ograniczona do udzielania klientom informacji medycznych przez telefon.
    3. Pomoc w podróży
    Jednym ze składników assistance mogą być świadczenia przysługujące ubezpieczonemu podczas podróży. Mówimy tutaj itp., kiedy ubezpieczony pojazd jest obciążony (przez pracownika firmy, która z nim współpracuje), zapewniając kierowcom i pasażerom kontynuowanie podróży w przypadku awarii samochodu (lub zorganizowanie transportu do miejsca zamieszkania) lub noclegu w hotelu podczas naprawy pojazdu.
    4. Pomoc prawna i tłumaczenia
    Pomoc prawników i tłumaczy jest szczególnie pomocna dla kierowców planujących wyjazd za granicę. W przypadku awarii lub wypadku ubezpieczony nie musi się martwić, że nie zna swoich praw czy barier komunikacyjnych. Po skontaktowaniu się z obsługą infolinii uzyska niezbędną pomoc. W ten sposób, na przykład, unika akceptowania nieuczciwych zezwoleń.
    5. Pomoc informacyjna
    Ze względu na charakter ubezpieczenia assistance zakłady ubezpieczeń prowadzą całodobową infolinię. Po skontaktowaniu się z obsługą infolinii kierowcy mogą otrzymać informację o najbliższym warsztacie lub sklepie z częściami samochodowymi. W niektórych firmach w ramach tego typu pomocy pracownicy infolinii będą udzielać informacji bliskim ubezpieczonego.

jak działa car assistance
Hakiru - Rejestracja pojazdów, Ubezpieczenia Wrocław

3. Jakie korzyści możesz uzyskać w ramach pomocy krótkoterminowej?

Assistance krótkoterminowe jest jak pełne ubezpieczenie assistance, tylko na inny okres. W większości przypadków obejmuje:

  • Próba uruchomienia pojazdu w terenie
  • Holowanie pojazdu – po wypadku lub awarii
  • Organizacja parkingu
  • Wypożyczenie pojazdu po wypadku, awarii lub kradzieży
  • Kontynuacja podróży
  • Pomoc w uruchomieniu pojazdu np. przy rozładowanym akumulatorze
  • Dostawa paliwa
  • Przewóz kierowcy, gdy jego stan zdrowia na to nie pozwala
  • Pomoc przy zatankowaniu niewłaściwego paliwa

4. Kiedy warto kupić krótkoterminowe Car assistance?

W niektórych przypadkach pomoc krótkoterminowa jest lepsza od pełnej pomocy, lub zakup pełnej pomocy nie przynosi żadnej korzyści Pomoc krótkoterminowa jest opłacalna w w następujących sytuacjach:

  1. Rzadko jeździsz i jedziesz za granicę

  2. Jeździsz głównie na krótkich dystansach, ale obecnie musisz wyjechać dalej

     

  3. Wyjeżdżasz za granicę bez odpowiedniej pomocy, albo Twoje assistance działa tylko w Polsce (np. mini assistance)

    Ze względu na charakter ubezpieczenia możesz pokusić się o wykupienie krótkoterminowej pomocy dla pojazdu zabytkowego, który jeździ tylko kilka razy w roku. Niestety firmy ubezpieczeniowe nie udzielają pomocy krótkoterminowej dla pojazdów zarejestrowanych na „białe tablice” powyżej 17 roku życia.

5.Kto może skorzystać z czasowego assistance pojazdu?

Krótkoterminowe ubezpieczenie assistance jest dostępne dla kierowców, którzy nie potrzebują ochrony przez cały rok. Jeśli wybierasz się na dłuższe trasy tylko raz lub dwa razy w roku, możesz wykupić ubezpieczenie assistance, na przykład 7 lub 30 dni. W ten sposób zapewnisz sobie dodatkową ochronę bez ponoszenia wysokich kosztów.

 

Przykład :

Każdego czerwca pan Arkadiusz i jego krewni podróżują samochodem do szwajcarskiego Locarno, aby odwiedzić rodzinę. Ze względu na ilość przejechanych kilometrów mężczyzna wykupił z góry krótkoterminowe ubezpieczenie assistance. Dzięki ubezpieczeniu ma on pewność, że w przypadku awarii czy wypadku, które mogą zaistnieć w czasie podróży, otrzyma pomoc od TU.

6.Co wziąć pod uwagę przy wyborze pomocy krótkoterminowej?

Jak widać na powyższym przykładzie, szukanie dwóch identycznych produktów w ofercie ubezpieczeniowej nie ma sensu. Jednak sama liczba opcji niekoniecznie utrudnia znalezienie najlepszego zakresu pomocy – wystarczy, abyś określił swoje potrzeby.

Poszukując 7-, 14- lub 30-dniowej polisy gwarantującej pomoc w nagłych wypadkach, warto zwrócić uwagę na:


Ograniczenia, wyłączenia i klauzule– Mogą obowiązywać w niektórych krajach, np. Warta wyklucza odpowiedzialność za szkody wyrządzone w Gruzji, większość ubezpieczycieli wprowadza również limity dwukilometrowe,


Możliwość skorzystania z samochodu zastępczego – Ważne jest, aby firma ubezpieczeniowa nie tylko płaciła za wypożyczony samochód, ale także uwzględniała liczbę dni, przez które kierowca może korzystać z pojazdu


Zakres assistance – Firmy ubezpieczeniowe oferują inną pomoc po awarii, inną pomoc po wypadku, inną po kradzieży pojazdu.

7. FAQ - Najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia krótkoterminowego Assistance

1. Czy można kiedykolwiek można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance?


TAK. W pewnym sensie na tym polega pomoc krótkoterminowa. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego możesz wykupić assistance na okres od 4 dni do nawet roku, niezależnie od zakresu odpowiedzialności.


2. Czy pomoc krótkoterminowa jest ważna tylko za granicą?

NIE.  Działa również na terenie Polski. Jedyne, co warto sprawdzić, to maksymalna odległość od domu. Niektóre warianty pomocy krótkoterminowej zapewniają ochronę na minimalną odległość od miejsca zamieszkania, np. 20 lub 25 kilometrów.


3. Ile razy możesz skorzystać z pomocy?


Ile razy możesz skorzystać z assistance określają ogólne warunki ubezpieczenia assistance dla każdej firmy oferującej ten rodzaj ubezpieczenia. Polisy assistance zazwyczaj mają określoną kwotę ubezpieczenia i zapewniają świadczenia do tej wysokości. Po wyczerpaniu sumy ubezpieczenia umowa ulega rozwiązaniu. Zdarza się, że towarzystwo ubezpieczeniowe dodatkowo określa limit ilościowy na dane zdarzenie, np. maksymalnie 3 holowania po awarii w okresie trwania umowy.


4. Jaka jest różnica między pomocą krótkoterminową a długoterminową?

Kompleksowe assistance dołączone do OC lub AC jest ważna przez rok. Zazwyczaj ma mniejszy zakres, niż assistance krótkoterminowe. Umowa wygasa z końcem okresu ochronnego, który wynosi 12 miesięcy. Pomoc krótkoterminową kupisz na mniej niż 12 miesięcy. Z nielicznymi wyjątkami (Warta i HDI) jest niezależny od OC.


5. Czy ubezpieczenie assistance jest obowiązkowe?


Nie, assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Chyba że masz pojazd w leasingu lub wypożyczeniu, a instytucja finansowa wymaga pełnego pakietu OC, AC, Assistance, NNW – wtedy należy je kupić, jednakże assistance krótkoterminowe może nie być honorowane w przypadku posiadania leasingu.

6. Kiedy najpóźniej mogę wykupić assistance krótkoterminowe przed jego rozpoczęciem?

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe będą żądać zakupu ubezpieczenia assistance krótkoterminowego najpóźniej na dobę przed początkiem okresu ubezpieczenia, ponadto w sytuacji kupna przez Internet, nocą, polisa może zacząć się nawet na dzień po dniu następnym.

Bartłomiej Miśkiewicz

Właściciel: Hakiru- Rejestracja pojazdów i ubezpieczenia we Wrocławiu

Od 2008 zgłębia tajniki wiedzy o rejestracji pojazdów oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. W pracy nastawiony na rozwój, bo zawsze jest coś, co zmotywuje do lektury przepisów prawa i nie pozwoli popaść w rutynę. Na co dzień reprezentuje kierowców w sprawach urzędowych, podpowiada, jaka polisa zapewni bezpieczeństwo jego klientom, odpowiada na pytania czytelników oraz analizuje zmiany na rynku ubezpieczeń. Z wykształcenia filozof, oraz psycholog. W czasie wolnym, zapalony zawodnik sportów sylwetkowych i kalisteniki. Pasjonat języków obcych, oraz rozwoju osobistego w każdej formie.